| SonicAndrei a întrebat:

Cum oprești permanent o aplicație să ruleze în fundal (în Android)? Am încercat mai multe variante, dar unele aplicații se repornesc automat. Google Hangouts sau Peel Smart Remote, de exemplu, nu vor să rămână oprite nici dacă le dezactivez notificările şi le opresc forțat din Managerul de aplicații din setări. Ele îmi apar la aplicațiile în funcțiune. Am încercat şi cu Clean Master, dar evident că nu a rezolvat problema.

Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Incearca sa intri la setari, la aplicatii si apoi la aplicatia care iti face probleme si sa o dezactivezi. Sau sa o opresti fortat, ar trebui sa ai optiunile astea.

| SonicAndrei explică (pentru WhiteLife):

Chiar așa am făcut. Majoritatea aplicațiilor s-au oprit, dar unele se repornesc singure. De exemplu Hangouts pe care nu o folosesc. Yahoo Mail de asemenea (bine, pe asta o pornesc eu manual şi rămâne deschisă în fundal). Aplicația de telecomandă, Car Mode (nu l-am activat eu), S Health (am dezactivat numărarea paşilor), Bluethoot (nu îl țin activ) şi altele se repornesc automat în fundal.

| WhiteLife a răspuns (pentru SonicAndrei):

Eu am dezactivat de tot unele aplcatii pe care nu le foloseam si nu mergeau dezinstalate din magazin. Imi pare rau, alta solutie nu stiu.

| SonicAndrei explică (pentru WhiteLife):

Cred că așa e... Tocmai am intrat în Smart Manager şi am închis manual o singură aplicație. S-a repornit aproape instantaneu. În Smart Manager (powered by Clean Master) îmi apar toate cele 59 de aplicații care îmi rulează în fundal, inclusiv Word-ul dacă îți vie să crezi. Ăsta e Android-ul cu TouchWiz... ce să faci. Oare pe un Google Nexus sau pe un Sony Xperia ai mai multă libertate dată din fabrică?

| WhiteLife a răspuns (pentru SonicAndrei):

Eu am un Sony Xperia si majoritatea aplicatiilor pot fi dezactivate total, sa zic asa. Incearca Smart App Manager, Advanced Task Manager.

http://www.howtogeek.com/......n-android/

| SonicAndrei explică (pentru WhiteLife):

Sunt câteva aplica care nu vor nicicum să rămână închise. Nu e nici o problemă până la urmă. Am încercat și App Manager / Task Killer / Clean Master (toate fac cam același lucru, atât că Clean Master e mult mai complex şi are şi funcția de hibernare a aplicațiilor) dar se pare că astfel de aplicații fac mai mult rău decât bine dacă aplicațiile închise se repornesc automat consumând resurse. Deci lăsăm Androidul așa cum ni l-a dat Google/Samsung/Sony etc, cred că așa e cel mai bine pentru dispozitiv.

7 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Trebuie sa faci root si le dezactivezi cu clean master cu drepturi de root. Fara root nu poti opri bloatware-urile.

| SonicAndrei explică (pentru Intruder19):

Nu pot face root fiindcă smartphoneul este încă în garanție. Nu e chiar așa mare problema, totuși am 3 GB RAM. Totuși, adunate la un loc, aplicațiile ce rulează în fundal folosesc în total peste 600 MB RAM. Nu este şi altă modalitate de a le opri? Din câte cred eu, ele sunt mai multe decât îmi arată Managerul de aplicații.