| gabor_8975 a întrebat:

Cum pot afla cati GB RAMi am?
Si ce fel?(DDR1, DDR2...etc.)
Fundahappy

Răspuns Câştigător
| Uptime_7655 a răspuns:

Dai click dreapta pe iconita My computer Proprietati / Properties si o sa-ti afiseze ram-ul,
iar pentru fel ( ddr1. )
Vezi ce model de placa de baza ai si din ce an il ai.
Daca ai proc amd/Intel si e vechi de 6 ani e ddr 1.
Daca e mai recent se poate sa ai ddr2 ( cel mai probabil ).
Daca l ai cumparat de max 1 / 1/2 e ddr3.

9 răspunsuri:
| vladvlad23 a răspuns:

Daca ai xp dai pe start si pe run si scrii "dxdiag" (fara ghilimele) si astepti si o sa iti apara ceva si citesti si scrie cat mb ram si 1000 de mb ram = 1gb ram. In windows 7 e acelasi metoda dar run nu e in start direct. Dai start si cauti nu stiu cat run si dupa ce il gasesti e aceiasi metoda.

| NoBoDy_7286 a răspuns:

Control panel -> system si scrie acolo GB RAM
si ce fel e scrie in o carticica primita cu PC-u
daca nu o gasesti vezi in unitate o placuta mica si scrie pe ea

| xroberth a răspuns:

Am si eu o intrebare legata de aceasta tema. Eu am DDR2 si imi apare ca am doar 448MB de RAM. De ce asa putin big grin?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ori dai click dreapta pe my computer si apoi properties din meniul contextual... ori intri in control panel si dai performance and maintenance(in engleza e al meu si asa stiu) si system / daca ai privirea clasica cauti direct system :d sper ca ti-am fost de ajutor funda happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ori dai click dreapta pe my computer si apoi properties din meniul contextual... ori intri in control panel si dai la system in caz ca ai privirea clasica / in caz ca o ai pe cea pe categorii cauti [performance and maintenance si apoi system... sper ca am fost de ajutor big grin funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu CPU-Z. Download de aici - http://www.cpuid.com/downloads/cpu-z/1.55-setup-en.exe

Alte răspunsuri
| Hannibal_8732 a răspuns:

Te uiti pe ei si mi se pare ca scrie doar capacitatea, o poti afla cu click dreapta pe My computer--> Properties

| GNX69 a răspuns:

Dai click dreapta si iti scrie acolo jos mai multe detalii despre pc-ul tau. Funda?batting eyelashes