| Äđĺĺ a întrebat:

Cum pot afla ce fel de RAMI imi trebuie la calculator tot ce stiu este ca e DDR2 si ca am doar doua sloturi libere... conteaza marca si MHz?

4 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Cu cât mai mare cu atât mai bună ( memoria RAM ), dar trebuie corelată cu :
1- Viteza de lucru a procesorului -MHz
2- Numărul de sloturi de pe placa de bază ( la tine cred că maxim 1 gigabit de RAM ).
3- Placa de bază ca tip dictează şi ea maximum de memorie RAM, care poate fi mai mic decât ce am menţionat, depinzând de modelul acesteia.
Deci în concluzie trebuie să vezi cu ce procesor este dotată placa şi modelul acesteia.
Mult succes!

| JaJe a răspuns:

Conteaza doar tipul de RAM (DDR1, DDR2, DDR3) si Frecventa! nu si marca, nu are importanta, poti avea 1gb Kingston si 1gb corsair sa zicem, atata timp cat tipul de ram si frecventa acestuia sunt la fel, iti va functiona fara probleme.

Pentru a vedea toate detaliile calculatorului tau, nu numai RAM, ci absolut tot, procesor, placa video, hdd, monitor etc. recomand AIDA64:

http://www.aida64.com/downloads/aida64extreme160exe

| Claudiu2011 a răspuns:

Bineinteles ca conteaza marca pentru ca altfel nu e compatibila cu pc ul tau si nu o sa ti mearga chiar daca ei tot ddr2... sunt multe firme care produc placi.