| BeYourSelf7 a întrebat:

Cum pot afla ce procesoare imi suporta placa de baza? Intrebarea e: Daca imi suporta procesor dual core..Acum am un AMD 2.4 ghz overclock la 3400+

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Imi pare rau sa te anunt ca nu poti folosi procesor dual core. Placa este foarte veche. Trebuie schimbate: placa, procesorul memoria, HDD-ul, placa video si DVD-ul.

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Care-i denumirea placii? Daca nu stii downloadeaza si instaleaza programelul CPU-Z si uita-te ce scrie la mainboard, la model. Dupa asta stim ce sa-ti spunem.

| BeYourSelf7 explică (pentru Salontanul):

La mainboard unde sa ma uit? La manufacture? Stiu ca e AsRock dar nu pomeneste nimic pe acolo.iar la manufacture nu e scris nimic

| Salontanul a răspuns (pentru BeYourSelf7):

Tu nu citesti? Unde scrie "model".

| BeYourSelf7 explică (pentru Salontanul):

SIS-755

| Kattan a răspuns (pentru BeYourSelf7):

Mai uita-te odata si cauta aici http://www.asrock.com/mb/index.asp

| Salontanul a răspuns (pentru BeYourSelf7):

Imi pare rau sa te anunt ca nu poti folosi procesor dual core. Placa este foarte veche. Trebuie schimbate: placa, procesorul memoria, HDD-ul, placa video si DVD-ul.

| TheBrainiac a răspuns:

(continuare la salontanul) Dupa asta, cauti pe google supported processors

| TheBrainiac a răspuns:

Cred ca asta e placa de baza:
http://www.ocworkbench.com/2004/ecs/755a2/755a2-1.htm
Din pacate daca vrei sa-ti iei procesor dual core, trebuie neaparat schimbata si placa de baza, impreuna cu memoria RAM si placa video.