| PaharDeSticla a întrebat:

Cum pot baga driverele pe un laptop nu imi citeste nici cd. nici stick. alte metode de a baga driverele?

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca nu ai net nu poti. Mai este o solutie. Vezi denumirea laptopului (completa cu model care este scrisa pe eticheta de pe spate). Exemplu: Lenovo x61 N4173. Ii scoti HDD-ul si te duci la un prieten si-l cuplezi la computer. Descarci de pe net driverul pentru placa ta de retea careia ii afli denumirea dupa numele laptopului. Duci HDD la tine si instalezi placa de retea. Apoi intra aici:
http://www.ma-config.com/en
Dai: "Start the detection"
O sa-ti ceara sa sa instalezi un programel. Dupa ce-l downloadezi il instalezi dai iarsi "Start the detection"si dupa ce termina intri in "My drivers". Acolo vei gasi driverele pentru tot ce ai in computer. Care-s cu galben nu le ai instalate. Care-s cu verde ale tale sunt vechi si le poti instala pe cele noi care se afla acolo.
Daca nu apar inseamna ca sunt instalate bine.

| ksuper31 a răspuns:

Fara net, nu poti.

| mihai69 a răspuns:

Dacă nu ai nicio altă metodă de a accesa vreun dispozitiv extern de memorie (CD, DVD, disc dur, stick de memorie, card etc.), nici acces la internet, singura metodă este să cauți pe net toate driverele de care ai nevoie, le descarci la un calculator al unui amic, scoți discul tău din laptop și îl montezi într-o cutie de disc extern, copiezi direct pe el de la amic tot ce ai descărcat, apoi îl pui la loc la tine și te apuci de treabă!
Instalare plăcută!

| dannyel86 a răspuns:

Driverele unui laptop se pot gasi pe site-ul oficial al producatorului. Le descarci de pe net, dintr-un loc securizat, fara sa ai nevoie de cd sau stick.

| gelu1970 a răspuns:

Daca ai macar net poti instala de exemplu driver genius sau un program similar.

| hp8510p a răspuns:

Le descarci de pe site-ul producatorului pentru ca sunt cele mai noi drivere.Si producatorii au inceput sa nu mai puna cd-uri cu drivere in cutia laptopului cand il cumperi