| flavius2k17 a întrebat:

Nu am driverele de net la laptop si nici cele de usb ca sa pot baga un stick cu o aplicatie care sa imi gaseasca driverele... ce fac? (nu mere sa il conectez la router prin fir)

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Schimba-ti windows-ul!
Oricare Windows, de la Windows XP incoace contine din oficiu driverele pentru USB, precum si pentru majoritatea placilor de retea.
Circula insa versiuni piratate de Windows care au lipsa aceste drivere DE BAZA (precum si multe alte modificari), care fac asemenea neplaceri (si nu numai).

Mai exista si posibilitatea ca laptop-ul sa aiba defectiune fizica, dar aceasta posibilitate se poate investiga doar cu ajutorul unor programe /kit-uri diferite.
O astfel de modalitate ar fi pornirea laptop-ului de pe un CD/DVD care contine o versiune live de Linux (Ubuntu, Mint, etc.). Daca cu un asemenea disk functioneaza porturile USB si reteaua de internet, atunci e clar: Windows-ul instalat este de vina si trebuie inlocuit!

2 răspunsuri:
| gogu220 a răspuns:

Rogi un prieten să-ţi pună driverele pe CD.
Dacă nici unitate CD nu ai, încearcă pe flopy disc.
Dacă nici din ăsta ni ai, ar trebui să-ţi pui întrebarea dacă nu ar fi timpul să-l schimbi.

| Fxsol a răspuns:

Încearcă să bagi aplicația pe un cd după alt calculator dacă ai un cd-rom dacă nu ai îți poți cumpăra un cd-rom exter