| FazekasErvin a întrebat:

Cum pot combina 2 fisiere video si doua fisiere audio astfel incat sa nu se observe ca sunt combinate 2 fisiere?

5 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Partea de video, o rezolvi cu orice editor video.

Ai OpenShot, ShotCut, Kdenlive, DaVinci Resolve, Blender (dar e putin mai complicata interfata, caci contine mai multe module), etc

pe Android exista
Kinemaster sau Adobe Premiere Rush, etc

Pentru sincronizarea perfecta a celor 2 trackuri audio, recomand sa folosesti DaVinci Resolve, e ceva mai destept decat celalalte programe gratuite.
E gratuit, il descarci de pe pagina oficiala (in partea de jos a paginii)
https://www.blackmagicdesign.com/products/davinciresolve/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Editare?

| FazekasErvin explică (pentru anonim_4396):

Editare dar cum mai exact, astfel incat sa optinu un clip omogen fara sa se vada acea trecere de la clipul 1 la clipul 2

| anonim_4396 a răspuns (pentru FazekasErvin):

Sony vegas, Adobe premiere. iei videoclipurile si le pui unu langa altul

| NLS a răspuns (pentru FazekasErvin):

Cum arata clipurile?
Daca contin acelasi subiect, aceeasi personaj, si sunt filmate in acelasi loc (acelasi decor),
e destul de simplu, nu se va vedea nimic cand le pui alaturat in Timeline, fara efect de tranzitie (fade out, fade in), si cu timp de tranzitie zero.

Sau daca vrei si nu e necesar sa urmeze unul dupa altul, poti taia primul clip in 2 sau mai multe bucati, la fel al doilea, si sa amesteci cadrele.
Asa se realizeaza unele videoclipuri.
Depinde exact despre ce e vorba, cum arata cele 2 clipuri, si ce vrei sa obtii.

Daca ai nevoie de ele intregi, nealterate, si sa urmeze obligatoriu unul dupa altul... poti sa maschezi trecerea, folosind niste trucuri:
Daca primul clip se termina cu un om pasind pe o alee, si in al doilea clip il ai din nou pe aceeasi alee, pasind in aceeasi directie ca in primul clip, dar la secunda 11 (pana acolo fiind altceva...), renunti la cele 11 secunde, astfel incat sa potrivesti cat mai bine frame-ul de sfarsit si de inceput.
Ultimul cadru din primul clip trebuie sa fie identic sau cat mai asemanator cu primul cadru din al doilea clip.

Ceva trebuie sa le lege, trebuie sa contina un decor comun, sau macar un personaj comun, altfel... oricine isi da seama ca sunt doar 2 clipuri puse impreuna, fara nici o legatura unul cu altul.

Daca as vedea exact clipurile, as putea sa spun si mai exact ce e de facut.
Nu sunt YouTuber, dar am mai montat ocazional cate un colaj foto-video in ProShow Producer, si mai nou invat sa ma joc prin DaVinci Resolve.