| cFlorin a întrebat:

Cum pot creea o retea de wireless? De ce am nevoie?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai nevoie de un Router Wireless (D-Link DIR 615, pe asta il folosesc eu: http://www.emag.ro/......-pDIR-615, poti in rst sa iti iei un router wireless din orice DOMO, Altex sau Media Galaxy), acces la net si un calculator pe care sa-l conectezi la router si sa bagi CD-ul de instalare.
Pentru a seta router-ul, se baga in priza, se ia din calculator cablul de net (de obicei e gri si are forma unui cubulet cu o coada) si se pune in router in mufa in care scrie INTERNET. Apoi conectezi calculatorul la router prin cablul care ti-a venit cu acesta (ar trebui sa fie albastru). Acel cablu se baga in router in mufa sub care scrie 1.
Se pune CD-ul de instalare in calculator si setezi router-ul. Daca ai internet de la RDS iti trebuie hartia cu numele de utilizator si parola pe care RDS ti-a dato la incheierea contractului cu ei. Termini setup-ul prin a introduce numele de utilizator si parola de pe hrtia respectiva, numele routerului pe care o sa-l detecteze aparatele care o sa se conecteze la el si metoda de encriptie a accesului la router si parola. Daca alegi sa iti setezi o parola va trebui sa o tii minte, pentru ca daca vrei sa te conectezi cu un laptop/telefon/tableta iti va trebui parola (nu de fiecare data, ci doar sa o tina minte). Dupa care, deoarece ai conectat si calculatorul la router vei avea acces la internet si la calculator. Sper ca te-am ajutat.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru cFlorin):

Setezi routerul PRIN calculator, nu trebuie sa lasi calculatorul deschis pentru ca odata setat routerul isi tine minte configurarile si trebuie sa lasi cablul de internet in router pentru a putea avea acces la internet, pentru ca altfel halt internet. Cablul pe care l-ai conectat la router si la calculator se dubleaza ca unul de internet pentru calculator. De exemplu, router-ul pe care il folosesc eu este cel la care te-am redirectionat. Acesta este conectat la internet si in acelasi timp la calculator, prin portul 1 si la PlayStation 3 prin portul 2, si mai si folosesc iPod-ul ca sa intru pe mess si mama foloseste iPad-ul ca sa verifice stirile si e-mailul. Sper ca te-am mai clarificat cu asta

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru cFlorin):

A, stai, ca n-am terminat. Mai am si PS2 in 2004, Wii si PSP

| anonim_4396 a răspuns (pentru cFlorin):

Merci bien!

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru cFlorin):

13? Da, 13. Si stiu engleza, franceza si putina germana. De aceea ti-am sous Merci Bien, inseamna Multmesc Mult.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru cFlorin):

Pai am in fiecare an media generala 10, de ce?

Răspuns utilizator avertizat
14 răspunsuri:
| Anonymus314 a răspuns:

De un rooter in primul rand, niste placi wireless si un tutorial de pe youtube. nu conteaza. cauti: How to make a wireless network si aia-i.

Bafta!

| darrio2007 a răspuns:

De un router.

| Octavian_Filipciuc_1990 a răspuns:

In primul rand depinde de ce vrei sa faci cu aceasta retea, daca reteaua ta trebuie sa alimenteze calculatoarele cu internet, si ai un singur cablu RJ-45 si vrei sa conectezi 2 - 4 PC-uri, atunci nu mai ai nevoie de ruter, ci doar de 2 sau cate PC vrei tu sa conectezi, in plus trebuia ca fiecare calculator sa aiba cate o placa wireless, daca vrei sa faci o retea intre 2 - X Laptopuri atunci majoritatea au deja cate o placa wireless incorporata, deci singurul lucru pe care trebuie sa faci e punte intre placa ta de retea si cea wireless http://www.youtube.com/watch?v=uJKTnL06oT4 sau http://www.youtube.com/watch?v=he21hUSK3Nw si apoi ceilalti vor vedea puntea ta ca fiind o retea de internet wireless, asta de va ajuta sa dai share la internet de la un singur cablu, si vor putea fi conectate si intre ele, insa daca doresti ca reteaua sa fie doar locala, si iti trebuie pentru anumite jocuri sau transfer de fisiere, atunci doar fa corect setarile pentru retea http://www.youtube.com/watch?v=O67cCPG11Ec, asta te va ajuta sai gasesti pe toti din reteaua ta wireless. Daca ai windows XP scriemi si voi incerca sa-ti zic ce sa faci. Bafta!