| yonutz6399 a întrebat:

Cum pot face ca laptopul meu sa mearga mai repede? Ce trebuie sa fac? Este folositor un program anume?

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Ce laptop ai?
Ce sistem de operare?
Cand merge greu, cand se aprinde sau in browser, aplicatii?
Ce spatiu ai liber pe hard disk?

(foloseste functia -> Raspunde din dreptul raspunsului. Vezi foto: http://i.imgur.com/N3Prx.jpg )

| yonutz6399 explică (pentru neluL):

Samsung R530
Microsoft Windows 7 Home Premium Edition Service Pack 1
Nu neaparat ca merge foarte greu.Dar se vede cateodata ca nu placheaza.Nu e cine stie ce laptop si eu vreau sa joc unele jocuri medii ca performante.As vrea sa mearga mai bine, fara sa ii fac un upgrade prea costisitor(poate sa-i mai adaug 1Ram-2)
Spatiu hard disk ramas : 214.4 Gb
4 Gb RAm. 3, 1 utilizabili
procesor Pentium(R) Dual-Core CPU T4400 @ 2. 20GHz
GPU NVIDIA GeForce 310M

| neluL a răspuns (pentru yonutz6399):

Laptopul e bun, nu ai ce upgrade sa-i faci, are maxim memorie ram (4 Gb de Ram), mai mult nu merge. Cu windows-ul pe care il ruleaza trebuie sa se miste perfect in browser.Acum pentru jocuri instaleaza cel mai nou driver pentru placa ta video de aici http://www.nvidia.com/download/driverResults.aspx/75992/en-us

Instaleaza Advanced System Care pentru optimizare de aici: http://www.iobit.com/advancedsystemcareper.html si fa o scanare.

Apoi intra in Start ->run -> msconfig ->da click pe tabul STARTUP -> aici spune-mi programele care sunt bifate. Doar cele bifate!

8 răspunsuri:
| SabinaRsT a răspuns:

Pentru ca laptopul tau sa mearga mai bine trebuie sa fie "curat", asta inseamna sa aiba un antivirus bun. Cele mai bune sunt acelea cu licenta.

| Jipa95 a răspuns:

Defragmeteaza partitiile ( D / C ) odata la cateva zile.
Un alt programel care te poate ajuta este : http://www.piriform.com/ccleaner/download
Bft! :)

| γиαჯ a răspuns:

Pai si al meu mergea fooooarte greu si naspa, am mai facut ordine prin el adica am sters tot felul' de chestii care erau aiurea si imi ocupau degeaba memoria si l-am dus la curatat (de praf si etc) si mi s-a instalat un antivirus foarte bun happy si acum imi merge mult mai bine!