| Cod_cata a întrebat:

Cum pot face sa scriu cu diacritice pe o pagina de net?

4 răspunsuri:
| andreutz a răspuns:

Specifica mai intai ce fel de pagina, pentru ca este f posibil ca respectiva pagina sa nu poata fi vizualizata de toata lumea, mai excat in functie de ce browser are fiecare...

| astertix09 a răspuns:

Ce tip de pagină este? Dacă faci programare pagini trebuie să specifici modul de codificare al caracterelor, UTF 8, e o solutie care functioneaza bine in mai multe browsere

Spun asta pentru că am folosit și ISO 8859-2 și m-am trezit cu erori în pagină.
Dacă în schimb te referi la scriere cu diacritice din cauză că nu ai setul de caractere în limba română pe tastatură instalată.
Pentru XP uite un pdf foarte bine documentat http://www.endnote.com/......s%20XP.pdf
Pentru Vista in romană
click pe orb alegi panou de control, apoi vizualizare clasica, apoi alegi optiuni regionale. Din fereastra care apare alegi tastaturi si limbi click pe butonul modificare tastaturi clic pe butonul adaugare, alegi din lista setul de caractere pe care il doresti dai ok Dupa care mai mergi si la setari complexe pentru taste.
Click pe intre limbile de intrare click pe control shift ok, apoi se aplica ok. Acum ai instalat doua seturi de caractere de intrare.
Pentru vista in engleza sunt la fel pasii, termenii difera. Sper sa iti fie de folos. Succes!

| withoutme a răspuns:

Incearca sa setezi tst din control panel pe limba romana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut Cod_cata, poti preciza cate ceva? o IDEE este sa scrii un document in Word, in care sper ca stii sa utilizezi diacritice, apoi faci Copy pentru textul tau, cu care mergi in pagina de Internet pe care esti in curs sa o creezi si acolo faci Paste (Copy si Paste se fac cu ajutorul mouse-ului de exemplu dar poti si cu tastatura-meniurile din partea de sus...