| Northern a întrebat:

Cum pot face un CD bootabil cu Windows?

Răspuns Câştigător
| Radu284 a răspuns:

Mai bine faci un stick USB bootabil, e mai ieftin si mai... refolosibil.

Incearca programul asta: http://www.wintobootic.com/

5 răspunsuri:
| AgathaRo a răspuns:

2 variante : -sa ai o imagine cu sistemul de operare in iso sau nrg
-sau sa iti creezi imagine dupa un alt cd de windows

pentru 1 : intrii in nero, la back-up ai optiune de burn image to disc, selectezi imaginea, viteza(optional) si arzi imaginea pe cd gol.
varianta a 2-a : introduci cd-ul cu sistemul de operare in unitatea optica, intrii la nero > Backup > copy cd. Sus in mijloc (s-ar putea sa ai selectat cd/dvd rom, il schimbi in image recorder.iti va aparea unde sa salvezi imaginea care ti-l "cloneaza" restul instructioniilor gasesti la punctul 1.

| georgeta27 a răspuns:

Folosete programul cdburnerxp si urmezi pasii.

| Goldenboy97 a răspuns:

Descarci un windows dupa internet, si il arzi cu optiunea "burn image to disc" sau "write image to disc" depinde ce program foloseste. Eu folosesc nero 7 sau imgburn. Si inca ceva. sa le scrii la o viteza mica 8x 6x 4x 2x ca sa nu apara erori cand bootezi window-ul.

| AgathaRo a răspuns (pentru Goldenboy97):

Eroari nu apar cand bootezi cd-ul. Viteza de scriere mai mica te ajuta dupa ce selectezi partitia si formatezi, urmeaza copierea fisierelor pentru instalare acolo te ajuta. Cand iti da o eventuala eroare cand bootezi probabil ca este din cauza lipsa driverelor IDE-SATA, sau procesorul este pe o alta arhitectura x64(64 biti), iar sistemul de operare este x86 (32 biti).
Daca intampini probleme la copierea fisierelor de install (dupa format) probabil ca cd-ul este zgariat sau are lipsa din cauza scrierii(nu a fost finalizat scrierea cd-ului pana la capat sau un writter defect)

| trance04 a răspuns:

Daca ai alt cd cu windows la nero ai optiune copy disc, bagi prima data cd cu windows si apoi pe cel gol sau iei un windows de pe net si la nero ai optiune bootable data disc, selectezi windows si isi face treaba, de preferat este bun nero 7 se misca bine si nu este complicatwinking