| tiby93 a întrebat:

Cum pot regla viteza placii video?

3 răspunsuri:
| Ronnix a răspuns:

Turatia se poate regla cu Speed Fan, daca placa video stie asa ceva. Daca nu... poti ruga pe cineva sa iti realizeze un circuit de variatie a tensiunii (daca tii neaparat sa o reglezi intr-un fel).
Succes! happy

| smartalogu a răspuns:

Daca te referi la "puterea de procesare" a placii video, in functie de ce placa video ai, sunt programele, pe care pe poti gasi pe net. Revin-o cu detalii despre placa ta video si iti zic mai multe ce si cum DESI personal nu recomand. Eu acum vreo 5 ani am avut un calculator f bun la vremea respectiva si ce m-am gandit eu, hai sa il fac si mai "sputzar". I-am overkloacat RAM-ii, procesoru, placa video, tot tot tot. Totul pana la punctul de a crapa. Si ma scarmat in fund sa mai apas putin acceleratia. Vitejia asta ma costat o sursa si o placa de baza la vremea respectiva. Si pentru ce? Pt 300 de puncte in + pe care le optineam in 3d mark. de la 5500 la 5800 la vremea respectiva. Deci parere personala. NU se merita. Daca te referi la ventilatorul de pe placa video, pentru ca nu ai specificat ce viteza vrei sa reglezi si eu am presupus doar, nu prea se poate regla. Te pot invata cum sa ii faci un circuit de reglare al vitezei, dar asta inseamna sa stai cu mufe taiate prin calc si cu tot felul de prostii pe care din nou nu le recomand.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să reglezi unitatea de procesare sau ventilatorul? Poți face downclock sau overclock cu diferite utilitare, cel mai popular fiind Riva Tuner. Atât nVidia cât și ATi au utilitare independente pentru asta ceva mai user friendly. Dacă ai alt tip de placă video (Intel, SIS, VIA, etc) nu are rost să te obosești că nu vei realiza nimic.