| elecronistu a întrebat:

Cum pot sa extrag continut dintr-ul hdd virtual sau eventual sa-l accesez si sa-l pot modifica? Am un fisier 5 Apple_APFS care este de fapt un hdd virtual. Am incercat cu foarte multe programe cum ar fi apfs recovery professional sau uhf recovery si altele si nu am reusit. Cum pot sa modific sau sa extrag continut din fisierul respectiv?

12 răspunsuri:
| JicaContra a răspuns:

In macos, click dreapta pe el si mount?
daca nu merge, ESTI SIGUR ca l-ai accesat... VREODATA?

| elecronistu explică (pentru JicaContra):

L-am accesat numa in windows, numa ca nu reusesc sa-mi instalez macos. Si de preferat as vrea sa instalez macos in virtualbox si nici macar acolo nu am reusit sa-l instalez.

| JicaContra a răspuns (pentru elecronistu):

Nu pricep
ai un fisier "Apple_APFS" care contine Apple de 2 ori odata in nume si odata in acronimul: APple File Sistem, dar nu l-ai accesat numai din windows

iar in windows nu se mai monteaza? sau ce?
si cum l-ai montat pana acum?

| elecronistu explică (pentru JicaContra):

Apple_APFS se numeste de fapt 5. Apple_APFS si acest fisier se afla intr-o imagine ipsw. Imaginile ipsw se folosesc pentru restaurarea telefoanelor Apple. Sper ca iti pare cunoscut, ce vreau eu de fapt este sa fac un downgrade la telefon modificand acest spatiu virtual numit 5. Apple_APFS este singura varianta care mia mai ramas, scopu meu este sa recuperez telefonul din icloud. Este un singur firmware care are un bag si vreau sa introduc fisiere din versiunea respectiva de soft in acest fisier si in felul asta pot recupera telefonul.

| JicaContra a răspuns (pentru elecronistu):

happy NU o sa reusesti
Apple a investit SERIOS timp, efort si bani in programatori ca downgrade sa nu mearga
iar in afara de faptul ABSOLUT ca iti trebuie MacOS sa poti accesa apfs (in windows, ai sanse vagi, VAGI sa il montezi read-only, si aproape nici o sansa sa il modifici, cel putin fara sa il strici)
iti mai trebuie hack la greu ca iTunes sa inghita asa un fisier, se fac sume de control si para sume de control sa fie sigur ca nu baga un software necontrolat de Apple

si acum lovitura de gratie:
DACA ce vrei tu ar merge, atunci jailbreak-ul pe orice iOS ar fi o gluma din cauza ca prin metoda asta ar fi DEOSEBIT DE USOR!

| elecronistu explică (pentru JicaContra):

Pentru chestia asta nu folosesc itunes este clar ca nu ar merge.

| JicaContra a răspuns (pentru elecronistu):

Si ce folosesti?
acum chiar sunt curios ^^

| elecronistu explică (pentru JicaContra):

3 utools, si mai un program care nu mai stiu cum se numeste. Chiar acum am gasit o versiune de macos care s-ar putea sa merarga. Fisieru ala am inteles ca este un disc virtual recunoscut numa de sistemu de operare macos sper sa mearga zilele astea voi incerca sa accesez acest fisier sper sa reusesc.

| JicaContra a răspuns (pentru elecronistu):

Succes, sa imi spui daca ai reusitwinking

| elecronistu explică (pentru JicaContra):

Bun