| andrei_2591 a întrebat:

Cum pot sa imi fac IP Dynamic? Am rooter Huawey(nu stiu cum se scrie dar eu zuc Haway) si net de la Telekom si Win Xp pe PC. As vrea sa fac fara sa vb cu cei de la net
FUNDA

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Ar trebui sa intelegi intai de toate ce inseamna un ip dinamic.

In plus modul in care ai pus intrebarea este un pic confuz. Daca vrei sa fii legat la internet printr-un ip dinamic, atunci:

Un ip dinamic este dat de server, in functie de protocolul pe care il foloseste provider-ul de net.

In general ip-urile sunt rotite din cand in cand, conform unui algorithm care nu iti este accesibil.

Asa ca daca vrei sa ai un ip dinamic oferit de catre provider-ul de net, nu vei putea sa o faci altfel fara sa discuti cu acesta.

De cele mai multe ori un provider de asemenea dimensiune prefera sa renunte la tine decat sa isi schimbe configuratia pentru a iti indeplini dorinta.

Daca te refereai la un ip dinamic in cadrul retelei tale de acasa, atunci prin router, acesta este ip-ul dinamic.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai net de la Telekom cel mai probabil ai deja ip dinamic, daca nu singura modalitate e sa ii contactezi pe ei, nu ai tu ce sa faci