| Ania_3910 a întrebat:

Cum pot sa imi pun pe youtube o poza (ca un avatar)? Funda
Si mai am o intrebare este adevarat ca daca ai peste 105.000 de vizualizari primesti bani.

Răspuns Câştigător
| EuSiCuMine a răspuns:

1. Intri pe contul tau si acolo sus in dreapta, unde iti apare numele si daca apesi pe el sunt acolo : my channel(canalul meu), account(cont), favorites( preferate) si restul, si dai unde scrie cont sau account(cum ai tu: in romana sau in engleza.). O sa iti apara imaginea aia pe care o au toti si in stanga ei numele tau. Dai sub imagine modificati, dupa care dai modificati imaginea.

2. Citeste aici ca se castiga :*

Youtube a fost pentru multă lume o rampă de lansare, adesea în lumea muzicală. În acelaşi timp unii utilizatori au devenit vedete pe site-ul cu pricina, dovadă sunt sutele de mii de vizualizări ale unui singur videoclip urcat.

Acum sunt 10 utilizatori independenţi pe site-ul de video sharing care au câştigat peste o sută de mii de dolari în ultimul an, potrivit unui studiu făcut de o firmă americană de publicitate. Compania a luat în calcul numărul vizualizarilor din perioada iulie 2009-iulie 2010 pentru a estima venitul anual al acestor utilizatori care nu lucrează pentru o firmă sau susţin un brand. Câştigul provine din afişarea unor reclame în dreapta videoclipului urcat de către utilizator. Cu cât popularitatea acestuia este mai mare, cu atât cei care vor să-şi facă reclamă trebuie să plătească mai mult. Însă sunt asiguraţi că mesajul lor ajunge la mai multe persoane.

După calculele făcute de experţi, venitul anual al unor utilizatori de Youtube ajunge şi la peste 300 de mii de dolari, cum este cazul lui Shane Dawson. Acesta este atât de popular încât are 3 canale diferite pe care îşi urcă videoclipuri cu teme diverse de la schiţe comice până la parodii muzicale, însumând în ultimul an peste 430 de milioane de vizionări.

Pe locul al doilea în topul celor mai bine plătiţi utilizatori independenţi se clasează The Annoying Orange cu aproximativ 350 de milioane de vizualizări şi peste 280 de mii de dolari în buzunar. În traducere liberă canalul se numeşte Portocala Enervantă şi exact asta primeşti: un serial difuzat online despre fructe care vorbesc într-o bucătărie.

Cu 180 de mii de dolari şi 250 de milioane de vizualizări, Philip Defranco adjudecă locul trei. Şi el are mai multe canale: unul pentru un show săptămânal în care dezbate subiecte politice sau mondene, altul pentru video blogging şi încă unul pentru jocuri şi tehnologie.

Acestea sunt date doar din ultimul an, iar numărul fanilor care le urmăresc canalele creşte pe zi ce trece.

4 răspunsuri:
| CapitanuSemafor a răspuns:

Nu este adevarat. Trebuie sa ai minim 10.000 de subscriberi si 1 Mil de vizualizari totale pentru a aplica sa devii partener YouTube. Dar optiunea asta nu este valabila in Romania, asa ca nu conteaza.
Si pentru poza de duci in "Setari" (click pe numele de cont) si iti deschide o pagina unde apare poza ta si scrie "Modificati" sub ea. Funda? big grin

| ZEU93 a răspuns:

E adevarat ca primesti bani dar trebuie sa ai peste un milion de vizualizari din cate stiu happy

| SamSon a răspuns:

Pentru. poza dai la Setari--> Configurarea Profilului--> Schimba imagineaz
iar despre cele peste 105.000, se poate daca ai multi abonati, prieteni.dar mi se pare ca la noi in RO nu prea se poate.

| 985436982 a răspuns:

Se numeste "partnership" si din pacate nu, la noi in Romania nu se poate.