| crististrand a întrebat:

Cum pot sa pun un potentiometru direct pe boxa?

Răspuns Câştigător
| mircea a răspuns:

Se pune usor, dar nu recomand. Un potentiometru este o rezistenta care se conecteaza intr-un anume fel intr-un montaj electronic. Se poate pune numai pe un fir si il legi in serie cu difuzorul. Lipesti cu pistolul de lipit un capat al potentiometrului si mijlocul. Problema este ca potentiometrul nu trebuie sa fie montat in/sau pe cutia difuzorului, pentru ca din cauza vibratiilor contactul dintre cursor si pelicula de grafit se va comporta ca un diapazon. Rezulta muzicuta cu mult bîzzzzz... Toata operatia se face cu aparatul oprit complet (scos din priza). Daca ai gresit, ai ars integratul final din prima.

1 răspuns:
| emilcristian23 a răspuns:

Poi...sa pui un potentiometru direct pe boxa este imposibil.Pentru a regla volumul unei boxe trebuie ca aceasta sa fie conectata la un amplificator care automat trebuie sa fie dotat cu un potentiometru...deci fa rost de amplificator sau daca ai leaga boxa la el si s-a rezolvat.