| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot sa scriu cu diacritice in Microsoft Word fara sa iau fiecare cuvant parte in parte?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti modifica un text, scris fara diacritice, decat cuvant cu cuvant. La fel poti scrie si un text nou.

| MgdDroopy a răspuns:

Pentru a avea diacritice la tastatură. Intri în Control panel - Region and language - Keyboard and language.
Acolo iți adaugi limba română.
Din bara de jos a ecranului, Lângă ceas, în dreapta o să iți apară o iconița pe care apeși și iți modifici limba.

Daca ai deja textul scris:
- apeși CTRL+ H Aici modifici cuvintele pe rând. Le înlocuiește cu varianta corectă. Sfatul meu este să le corectezi pe rând, să nu dai automat pentru a verifica.
Acolo sunt mai multe opțiuni care te ajută să modifici mai ușor. (cuvinte întregi, etc.)
Sper ca te-am ajutat

| RobertMoon a răspuns (pentru MgdDroopy):

Am incercat, nu merge selectez cuvantul si apas CTRL H, dar tot de mine trebuie modificat in casuta cuvantul ca sa dau replace, asa ca trebuie sa iau fiecare cuvant parte in parte... :/

| MgdDroopy a răspuns (pentru RobertMoon):

Nu selectezi cuvântul.
"cand"(de exemplu) îl înlocuiești cu "când". când il înlocuiește o sa facă asta in tot documentul. Nu doar o data
Nu asta vrei?
Trebuie sa iei fiecare cuvânt in parte. Spre sfârșit o sa fie mai puține, având in vedere ca modifici un cuvânt de câteva ori in tot documentul.
Si trebuie sa scrii undeva (acolo unde scrie REPLACE cu ce vrei sa schimbi, pentru ca nu știe calculatorul ceea ce vrei tu.