| Danut3s20 a întrebat:

Cum pot sa unesc cablurile astea de la casti?
http://img43.imageshack.us/img43/2112/dsc03555g.jpg cu astea
http://img818.imageshack.us/img818/4792/dsc03556h.jpg funda!+respectD:

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Am bănuit, e puţin mai complicat datorită dispozitivului de control ataşat de pe jack cu patru contacte. Acum faci transfer pe jack cu trei contacte. Ai următorii paşi de făcut :
1- identifică traseul de masă ( comun ) şi leagă împreună cele două fire. Masa la jack tată este întotdeauna contactul de la bază ( inelul din capătul spre izolaţie, nu spre vârf ) iar celelalte două contacte ( din vârf şi mijloc reprezintă canal dreapta - canal stânga.
Deci trei fire : comun ( masa ) şi semnal dreapta, semnal stânga. Identificarea o faci cu un aparat de măsură, dacă nu ai cu : baterie -bec sau baterie - difuzor.
2- La căşti ai deja masa ( firul comun ) identificată. Acesta este firul neizolat.
Apoi identifici firul cască dreapta, cască stânga cu ajutorul unei baterii de 1, 5 V : un fir la baterie care rămâne cât încerci şi anume firul neizolat, apoi atingi cu celălalt capăt al bateriei pe rând firele rămase. La atingerea firelor spre căşti se va auzii un uşor păcăit. După ce ai identificat firele respective legi firul neizolat la cele două fire comune ( masa ) de la jack. Celelalte două le legi separat şi pe rând la celelalte două fire rămase la jack.
Sper că ai înţeles.

4 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Arată şi jackul la care vrei să legi căştile.

Răspuns utilizator avertizat