| elena_2558 a întrebat:

Cum pot schimba formatul unei poze din bitmap in jpeg? Am incercat sa deschid Paint-ul si sa-i schimb formatul dar de fiecare data cand dau sa o examiez imi spune ca nicio examinare nu este disponibila... Va rog ajutati-ma! Funda + Vot!

6 răspunsuri:
| Aesir a răspuns:

Pai nu trebuie sa o examinezi pur si simplu o salvezi sub alt nume dar de data aceasta sub format jpeg vezi are acolo optiune pentru asta: save as - jpeg

| xJuliusx a răspuns:

Click dreapta pe poza si alegi Edit. O poti deschide si cu Paint. Dupa aceea te duci la "File/Save as" si in partea de jos a ferestrei care se deschide unde apare rubrica cu "file name", dedesubt la "Save to type" alegi jpeg sau jpg.

| bebelusa_9541 a răspuns:

Dai clic dreapta pe ceea ce vrei sa deschizi in jpeg si scrie acolo,, open with" dai acolo si iti alegi cu ce vrei sa deschizi imaginea respectiva! succes:*

| ĎĮĐĬ a răspuns:

Intra unde ai salvat fisierul si apoi dai la Instrumente/Optiuni Folder/Vizualizare si debifezi ceva cu extensiile de fisier. Apoi o sa vazi ca o sa apara extensiile la fisiere cum ar fi.exe,.rar. Dai sa redenumesti poza aia si la sfarsit pui. jpeg. Funda?

| SorinDumitru a răspuns:

Intri in My Computer si in meniul de sus selectezi "Tools" -> "Folder Options" si dai la "View". La view cauti un text " Hide extensions for known file types " unde daca e bifat, debifezi.
Dupa asta te duci la poza dai click dreapta pe ea / "Rename" si in loc de "numele pe care il ai.jpg" pui " numele.bmp"
Sper ca ai inteles. Daca nu ma gasesti pe id Sorindumitru97@yahoo.com

O zi buna happy