| anonim_4396 a întrebat:

Cum schimb formatul unei poze din bitmap image in jpeg.asta se intampla atunci cand apesi print screen si o scoti cu paint.nu-mi pot posta problema pe roportal daca poza nu e jpeg.

3 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Dupa ce pui imaginea in paint mergi la File> Save as> si selecteaza de jos formatul JPEG. Succes!

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Ctrl+S când ai poza deschisă. Jos, poţi redenumi poza şi mai jos are Save as type... De acolo alegi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incearca programe de editat poze sunt mult mai indicate ca si Paint...sa iti dau un exemplu: in paint dupa ce ai facut un Print Screen, dai paste salvezi poza in 256 de culori si se vede foarte urat, in schimb daca dai lipire` intr un program de editat poze gen Photo Studiu 5.5 ori altele iti iasa poza in 32 de biti si poti chiar sa ii schimbi extensia dupa ce ai dat,, salvare ca",, save as" la type... selectezi din lista jpeg ori alte formate.winking