| uNNN1k0lL a întrebat:

Cum pot şterge un fişier corupt?

Răspuns Câştigător
| robytoby a răspuns:

De sters este usor, din Safe Mode, dar ai grija sa nu fie un fisier de sistem. Daca il stergi Windows nu o sa mai porneasca.
Mai ai o varianta daca prima nu merge, de pe un livecd Kiwi, il poti sterge fara probleme, eu am sters multe foldere in acest fel.

10 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Sunt două metode.
Apăsând din tastatură Shift și Delete
Restartând calculatorul.
în timp ce acesta pornește apasă F8
Intră în Safe Mode
Localizează fișierul ce vrei să îl ștergi
Șterge-l folosind shift și delete
Restarteaza calculatorul
modalitetea a doua se aplica numai în cazul în care în condiții normale fișierul nu se poate șterge, și de fapt asta fac și aplicații famtomă ca unloker, și altele din google, dar cum lenea românului e mare, se apelează la prostii de -astea.succes

| darrio2007 a răspuns:

Click dreapta si delete.E greu?

| uNNN1k0lL explică (pentru darrio2007):

Ce destept esti. Am spus un fisier corupt.

| darrio2007 a răspuns (pentru uNNN1k0lL):

Este?

| robytoby a răspuns (pentru uNNN1k0lL):

Dupa cum am spus si data trecuta, daca este un fisier de sistem nu poti sa-l stergi, Windows nu o sa mai porneasca.
Poti sa remediezi problema cu cd de Windows cu functia Repair.
Daca nu nu este fisier de sistem poti sa-l stergi de pe Puppy Linux LiveCD, nu trebuie sa-l instalezi. Butezi de pe cd si alegi varianta LiveCD fara instalare, astepti pana se incarca in RAM, apoi intri pe partitia unde ai fisierul corupt si il stergi cu delete. Daca nici asa nu reusesti, inseamna ca este un virus si trebuie sa formatezi HDD.
Bafta.

| LTAA a răspuns:

Click dreapta > Delete.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In safe mode.

| veverushca a răspuns:

Intra in safe mode cu tasta F8 si sterge-l. Daca nu poti nici asa, descarca de pe net un program Unlocker
http://unlocker.ro.malavida.com/d913-descarcare-gratuita-windows
Cu ascesta elimina orice fisier aflat blocat de un virus sau de oricare alta aplicatie.