| Amaliapopaaaaa a întrebat:

Cum poți vinde propriu zis un site web ca web designer, adică îl creezi de la 0 și apoi ce trebuie sa faci ca sa-l poți vinde cuiva?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu asa functioneaza. Nu faci tu un site si apoi in vinzi... care apropo, un webdesigner creeaza doar designul, de implementarea lui se ocupa un web developer.

In fine, tu ca webdesigner trebuie sa gasesti pe cineva care doreste un site, iti ofera specificatii si tu ii faci designul

| Amaliapopaaaaa explică (pentru suntserios):

Deci nu poți creea site uri ca web designer singur nu?

| Amaliapopaaaaa explică (pentru suntserios):

Și practic, când cumperi un Host nu el se ocupa de implementarea site ului? Dacă da, cheltuielile de pe acest Host vor fi acoperite de cel care Creează site ul?

| suntserios a răspuns (pentru Amaliapopaaaaa):

Daca știi și programare nu doar design poti crea și singur orice site. Nu e vorba că poți sau nu. Daca știi meserie faci și design și development.

Logic că hostul nu se ocupa de implementarea site ului. Hostul îți oferă doar serviciile de gazduire, dns, email, baze de date și ce mai e nevoie

| Amaliapopaaaaa explică (pentru suntserios):

Și dacă îl creezi pe tot și ai nevoie, evident de un Host pe care trebuie sa l plătești luna de luna, acel preț îl plătește programatorul nu?

| suntserios a răspuns (pentru Amaliapopaaaaa):

Normal că nu îl plătește programatorul. Hostul îl plătește proprietarul site ului. De ce l ar plati programatorul?

Eu că și cum ai pune zugravul care ți a văruit casa să îți plătească chiria

| Amaliapopaaaaa explică (pentru suntserios):

Sunt la început și de-asta întreb laughing). Proprietarul site ului este cel care îl plătește nu? Clientul? Adică eu creez site ul, îl implementez, iar apoi îl pun pe client sa și cumpere host și domeniu? Poate cineva sa-mi explice exact procesul acesta de vânzare cumparare? Fără supărare sunt la început.

| suntserios a răspuns (pentru Amaliapopaaaaa):

E treabă clientului daca își cumpără domeniu și host, dar în principiu un webdeveloper duce treabă până la capăt și pune site ul pe domeniul și hostul clientului.

Nu e niciun standard in procesul de vânzare. De obicei tu ii pui sursele undeva să vadă progresul sa discutați evoluția și în final ori i le dai ori îi setezi lui domeniul final. Eu la înțelegere. De obicei developerii se ocupă și de întreținere cel puțin o perioadă deci vor avea acces la client pe server

| Amaliapopaaaaa explică (pentru suntserios):

Pai și eu ar trebui sa i cer un nume pentru site clientului ca sa pot pune site ul pe domeniu nu? Prin surse sa înțeleg codurile? Și dacă vreau sa pun eu site ul pe domeniu și Host cum fac cu plata, adică evident plătește clientul, dar cum ii spun sa o facă? Sa intre pe site ul respectiv sau cum? Scuze pentru bătăi de cap

| suntserios a răspuns (pentru Amaliapopaaaaa):

Mi se pare că iei lucrurile de la coada la cap. Învață tu bine programare și/sau design ce vrei tu și pe urmă o să înțelegi și detaliile astea care vor veni natural la un moment dat.

13 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Site-urile web le creezi pentru cei care doresc, dupa nevoile lor, nu il faci tu cum ai chef si apoi ai sperante care poate doreste cineva sa ti-l cumpere. Cauta pe net despre web design ca sa vezi despre ce e vorba.

| Amaliapopaaaaa explică (pentru Aasdfghj):

Da, la asta ma refer. Le creezi pentru persoana respectiva, dar cum se face vânzarea lor propriu zisa? Adică este gata site ul pentru preferințele clientului si cum intra in posesia lui practic?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa il pui pe ThemeForest. Dar nu te astepta sa faci vreun ban. Nu se mai vand demult designurile.
Alt market mai mare pentru care sa merite sa creezi site-uri intregi si sa le vinzi, nu stiu sa existe.
Sfatul meu e sa iti faci un portofoliu pe dribbble si apoi sa incerci sa iti gasesti un job in domeniul asta.