| anonim_4396 a întrebat:

Cum rezolv eroarea de internet numit DNS, Ca nu pot sa accesez un site de stiri!

Nu merge, Nici in Chrome nici in IE

6 răspunsuri:
| DragomirMihail2020 a răspuns:

Salut!
Este foarte simplu sa rezolvi problema cu DNS se face din pc/laptop.
1 Start=Control Panel=Network Connections=Local Area Connection.

2 Dai click pe el si dai la Properties.
Cauta Internet Protocol (TCP/IP) dai click pe el si dai pe Properties.

3 La General.
O sa ai 2 casute Prima de sus si a doua de jos editez al doilea ca problema ta este la DNS.

Bifezi a doua bulina si pui DNS asta:
8.8.8.8
8.8.4.4

Dupa ce ai terminat dai Ok.
In caz ca nu te descurci ai un link mai jos:
http://scurt.eu/51i

DNS acela este de la Google.
Daca nu merge asa bine acel DNS sau vrei poate sa-l schimbi.
Iti dau DNS de la RDS.

Mult Succes!
Si nu uita sa dai Funda celui mai bun raspuns care te-a ajutat.

PS StefanKogut:Problema de la DNS este de la Firma (firma isi pune propriul dns si poate ignora sau bloca acele pagini, iar cand este o problema la internet este de la DNS care era pus adica de la firma).

| anonim_4396 explică (pentru DragomirMihail2020):

Si pentru Windows 7

| StefanKogut a răspuns:

Nu poti, aceasta eroare inseamna ca fie tu nu esti conectata la net sau ai o conexiune compromisa si atunci ai aceasta eroare pentru orice ai incerca sa accesezi de pe orice browser si pentru care nu ai deja un cache, fie serverul pe care este hostat site-ul pe care doresti sa-l accesezi are aceasta problema. Se mai poate ca si providerul tau de net sa aiba probleme cu device-urile lui si tu sa obtii aceeasi eroare. Se mai poate ca propriul tau modem/router/switch sa dea aceeasi eroare. Daca intampini eroarea asta pentru orice site pentru care nu ai cache atunci restarteaza modemul/routerul/switchul daca ai asa ceva, iar daca n-ai sau nici dupa restart netul nu functioneaza corect, suna la providerul tau pentru depanare. Daca doar pentru anumite site-uri se intampla asta atunci incearca sa le accesezi mai tarziu.

| AnnieKouhai a răspuns (pentru StefanKogut):

Am incercat varianta de a accesa site-ul respectiv mai tarziu (mai exact o zi) dar nu a functionat.

| Finutzu_Moise_1997 a răspuns:

Foarte bine