| WeAreSmart a întrebat:

Cum sa fac ca Avast sa scaneze automat stick-urile
si dvd/cd-urile cand le bag?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La ultima versiune Avast 8 ( pe care-l am eu ) NU se poate seta scanarea automată la introducerea "mediilor movibile", dar, oricum, NU te lasă să copiezi NIMIC infectat!

În momentul în care accesezi un fişier/folder infectat Avast BLOCHEAZĂ accesul şi îţi dă avertisment de fişier infectat.

Cel mult, poţi face o scanare "manuală" la acel moment sau programabilă la o anumită oră/zi...

Toate cele bune.

2 răspunsuri:
| SPOONM8 a răspuns:

Din cate stiu eu le scaneaza automat. Daca nu cand introduci dvd sau stick dai click dreapta pe ele si dai scan, iar daca nu vrei sa iei virusi de pe ele si sa vezi ce se afla inauntru dai click dreapta si explore.