| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa-mi conving profa de info sa invatam c? Ca ea vrea sa ne invete Pascal care nu se mai foloseste de muult. I-am zis ca am intrebat multi care-s tot la mate-info si invata c. Dar ea imi raspunde ca si ea intreaba multi si ca ei invata PAscal. Deci dati-mi ceva argumenta s-o conving sa ne-nvete C. Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| vangaelis a răspuns:

Pai cauta la secretariat programa scolara care o prevede Ministerul Invatamantului la informatica pe anul respectiv. Daca scrie C, C sa fie. de e Pascal, asta e, o sa ai timp sa inveti si C-ulwinking

8 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Nu va mai bateri cu puncul in piept. Ea face dupa programa sau manuale, nu neaparat ce vrea ea.
2. Pascal e inca folosit.
3. pascal e mult mai didatic, il intelegi mai usor deoarece face multe lucruri automat, fata de c unde trebuie sa ii zici exact ce si cum.
4. Daca vrei C te iei tu de el, nu stai sa faci la scoala.
5. Oricum ce se face la scoala e 0.

| DanDannn a răspuns:

C, c++ se invata foarte usor, insa partea complicata este ca, pentru a beneficia de programul despre care vorbim, trebuie platit, spre deosebire de pascal care este gratis. in plus, nu toti profesorii au cunostinte.
Pe de alta parte, programa scolara are foarte putin c in ea, chestiile de baza (regulile de scriere). deci daca vrea sa va invete, trebuie sa faceti ore suplimentare. sau sa fiti inainte cu materia.

| suntserios a răspuns (pentru DanDannn):

Ete fas de unde ai scos-o sipe asta cu platitul? exista o groaza de compilatoare si ide uri de c/c++ free.

on topic. daca programa spune Pascal se face pascal. Oricum in programare nu prea conteaza limbajul si doar modul de gandire. un limbaj il inveti repede iar diferenta in c si pascal nu e chiar enorma

| MisFit20 a răspuns:

Adunati-va mai multi si face-ti o plangere la director, nu se poate ca ea sa stea la catedra si sa doarma.

| Palko_Csabi_1998 a răspuns (pentru MisFit20):

Tu ai inteles intrebarea? C este un limbaj de programare. N-am zis ca doarme in caterda...

| MisFit20 a răspuns (pentru Palko_Csabi_1998):

Pai si eu am zis sa va adresati directorului, pentru a invata c, daca asta va doriti.

| puscahoreangaion a răspuns:

C++ exista vechiul borland!
pascal e expirat!

| Vizitiu09 a răspuns:

Ea sigur nu stie sa va invete C probabil ca nu stie nici ea asa de multe. Orice profesor daca stie ceva in plus fata de materia sigur le explica eleviilor cu drag.