| Idepmd a întrebat:

Cum să scriu cu diacritice în proshow producer, photoscape? fonturi și tot cei legat de asta e instalat, în alte softuri diacriticile sunt.

1 răspuns:
| NLS a răspuns:

In Proshow, la mine merg î si â.
Si in loc de ă primesc ã
Iar ț si ș deloc.
Asta dupa ce am ales limba de introducere romana, standard.
Rezolvare de criza: foloseste Macro din Proshow. Butonul e undeva dedesubtul casetei de introdus textul.
Se deschide o noua fereastra, si undeva in partea de sus, alegi Type: Symbol Macros.
Apoi iti apar codurile. Alegi caracterele dorite si memorezi codurile lor, folosind codurile unde ai nevoie de caracter.
E putin peste mana dar functioneaza, avand in vedere ca e vorba de 5 caractere.