| FanGaming98 a întrebat:

Cum scad temperatura CPU a unui laptop foar la nivel de software (fără schimbări de hardware)?

7 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Cam ce ar indicat doctorandus ar fi,
Plus dezinstalarea aplicațiilor nefolosite, mai ales dacă au module ce lucrează în fundal.

Mai poți reduce și numărul de nuclee, dacă ai cumva mai mult de 4.

Și e bine sa eficientizezi consumul de resurse, reducând orice încărcare inutila a procesorului.
Adica e indicat sa dezactivezi Cortana, telemetria, totul de la Privacy pus pe Off (excepție camera și microfonul)
Și sa blochezi (disable) serviciile nefolosite și inutile.

Bineînțeles, un cooler cu ventilatoare de calitate ajuta cel mai mult.

| PainTech a răspuns:

Dezinstalezi si dezactivezi ce nu iti trebuie, setezi mod de economisire a energiei.

| JicaContra a răspuns:

Da, sa scazi frecventa procesorului
insa asta poate sa loveasca performanta... RAU

la, laptop-ul meu, la un moment dat cooler-ul nu s-a mai invartit si din  3. 3GHz s-a dus in 0. 8MHz si mergea totul in reluare, iar apoi a fost si mai frumos ca nu am gasit cooler decat pe ebay si m-au costat 2 vreo 100 de euro

| FanGaming98 explică (pentru JicaContra):

Am scăzut frecvența maximă la 70 și a scăzut temperatura semnivicativ, și încă merge ca înainte (repede, perfect)

| JicaContra a răspuns (pentru FanGaming98):

Ok, bravo!

| FanGaming98 explică (pentru JicaContra):

Dar nu mai stiu cum era inainte cea maxima... daca face probleme la performanta o mai urc