| anonim_4396 a întrebat:

Cum se calculeaza coordonatele unei imagini( pentru o pagina in html -tagul map)?

6 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Coltul din stanga sus este 0, 0.
Coordonatele sunt in pixeli.

Daca vrei sa calculezi in procente, atunci va trebui sa lupti un pic cu javascriptul la redimensionarea imaginii.

| anonim_4396 explică (pentru cristimihailov):

Ca exemplu imi da pentru o imagine 220 131 122 ceva de genul. O fata a zis ca se face in paint sau ceva de genul.

| cristimihailov a răspuns (pentru anonim_4396):

Http://www.w3schools.com/tags/tag_map.asp

Este asta ceea ce te intereseaza?

| anonim_4396 explică (pentru cristimihailov):

Da, dar cum se calculeaza coordonatele pentru o alta imagine oricare?

| cristimihailov a răspuns (pentru anonim_4396):

Salut, am crezut ca ti-am raspuns corect.
Tu vrei coordonatele elementului map? sau coordonatele punctelor in map?

| IFlorin97 a răspuns:

Salut cred ca la asta te referi