| zubbyzu a întrebat:

Cum se descurca asiaticii (de exemplu chinezii sau japonezii) cu tastaturile occidentale? Exista cumva si tastaturi cu ideograme in loc de litere?

Răspuns Câştigător
| MateAdi a răspuns:

E foarte interesant cum scriu. eu sunt in china. nu au o tastatura cu caractere. cand vor sa scrie un cuvant tasteaza de ex chang si le apare mai multe caractere chinezesti din care il aleg pe cel care trebuie. dar sa nu te gandesti ca acest lucru le ia o gramada de timp. citeste aici mai multe http://en.wikipedia.org/wiki/Keyboard_layout daca esti interesat.

1 răspuns:
| MateAdi a răspuns:

Aa...sa ii vezi cum scriu pe telefon.....si mai interesant :p