| veronica13 a întrebat:

Cum se face legatura intre un dinam cu o singura mufa si un far, stop cu 2 mufe(la bicicleta)?

5 răspunsuri:
| viavo a răspuns:

Dinamul are doua contacte aceea mufa care zici tu si masa adica carcasa de metal, dupa ce montezi dinamul toata bicicleta va fi un fir adica masa, un fir de la stop si un fir de la far legi pe aceea mufa de la dinam, iar cele doua ce au ramas legi pe masa bicigletei, adica pe cadru (ori unde unde nu este vopsea sau alt izolator electric)

| SuicideSilence a răspuns:

- pe masa. adica pe cadru

| veronica13 explică (pentru SuicideSilence):

Adica un fir intre mufa de + de la dinam la far si unul de mufa de masa a farului si bicicleta?
Dinamul conteaza pe ce parte il montez?
la stop e altceva ...pleaca 2 fire din el si se unes intre ele la capat...

| SuicideSilence a răspuns:

Dap. deci "+" dinamului trebuie sa il pui pe o borna a becului, iar cealalta borna a becului (ramasa libera) trebuie sa o legi de cadru, dar cum a sp si viavo1, trebuie sa o pui intr-un loc fara vopsea.
nu conteaza pe ce parte montezi dinamul

| Petru_Andries_1992 a răspuns:

Unde gasesc sa cumpar o mufa
care stie lasati-mi un mesaj IM andries_cena sau facebook Andries Petru