| Vandamenul a întrebat:

Salut.Cum pot sa leg un dinam de bicicleta obisnuit la doua fire (dinamul are doar un fir si vreau sa pun un led care are doua cum pot sa fac legatura)va rog ajutati-ma urgent(Fundita)

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

„Dinamul" de bicicletă este de fapt... un alternator (scoate curent alternativ, având frecvența și tensiunea direct proporționale cu turația sa). Un fir este cel pe care îl vezi, al dilea trebuie legat la corpul său (masa). Dar dacă vei lega cele două fire la un LED, acesta sigur se arde. Mai ai nevoie de o punte redresoare, un condensator de filtrare și de un integrat stbilizator de tensiune, plus o rezistență de limitare a curentului în serie cu LED-ul, în funcție de tipul acestuia.

1 răspuns:
| doctorandus a răspuns:

LED-ul se va arde daca faci asta.