| Avadani_Alexandra_1996 a întrebat:

Cum se face un film in programul windows photo gallery? Pas cu pas.Dau funda.kiss scuzati categoria big grin

1 răspuns:
| BigCode a răspuns:

Trebuie sa fac cateva precizari in legatura cu intrebarea.
1. Nu poti face un film in Windows photo gallery.
2. Butonul pe care scrie "Make a movie" deschide programul windows movie maker care este inclus pana la windows vista (cred) si trebuie descarcat pentru Windows 7.
Pentru a face un film in movie maker (nu il recomand deoarece este instabil si merge destul de greu daca vrei o alternativ "inchiriaza" de la niste prieteni cu corabii o versiune de Camtasia)
De altfel programul este destul de simplu. din meniul din stanga alegi "import media" si iti alegi fotografiile/fimuletele/muzica pe care vrei sa o folosesti. Sunt incarcate in ceea ce programul numeste biblioteca si le poti vedea undeva in partea de centru sus. Tragi cate un element (poza/film/muzica) in partea de jos (timeline) pentru a le adauga la film. Tot din partea stanga poti alege efecte, tranzitii si adnotari (marcaje) pe care sa le adaugi. Ordinea in care pui fotografiile pe timeline dicteaza si ordinea in care apar acestea in film.
Cand termini de editat din meniul din stanga alegi Publish to this computer (sau file -> Publish movie) iti alegi formatul in care vrei sa fie filmul si calitatea acestuia si il salvezi.
De obicei la pasul acesta vei innebuni de asteptat si aici e cel mai probabil sa iti dea calculatorul crash. timpul de asteptare depinde de PC-ul tau dar este destul de mare (gen 3x durata filmului) dar depinde si de elementele pe care le contine. poti cauta tutoriale pe net pentru W movie maker.