| LaurAndreii a întrebat:

Cum se incarca o baterie externa cu o capacitate de 50.000 mah? Sau mai mare.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Ti-am mai scris: curentul de incarcare trebuie sa fie de 5A timp de 11 ore.
Daca curentul de incarcare (pana la 100%) este mai mic, atunci timpul de incarcare este mai lung.
Un incarcator de telefon de 5V nu va ceda NICIODATA curent de 5A in baterie, fiindca n-are cum (din constructie). Ca urmare, si tensiunea indicata de "beculeti" (Led-uri) va fi pe masura.

Ce se poate face?
Trebuie intercalat un Ampermetru intre incarcator si baterie, urmarit curentul de incarcare.
De cate ori curentul real (masurat) de incarcare este mai mic de 5A, de atatea ori va fi mai lung timpul de incarcare.
De exemplu: daca curentul masurat este de 2A, atunci timpul de incarcare complet va fi de 5A/2A x 11 ore.

23 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cu incarcatorul primit /recomandat pentru ea.
Fiind un acumulator de capacitate destul de mare, si curentul de incarcare este destul de mare (peste 5A).
In asemenea cazuri, conteaza si grosimea (sectiunea), dar si lungimea conductorului de incarcare.
Din acest motiv, se recomanda citirea si respectarea instructiunilor din manualul utilizatorului!

| LaurAndreii explică (pentru Bula):

Pai nu are incarcator primit doar un fir USB. si o carte cu instructiuni imi spune cu incarcatorul original de la telefon dar mai am un incarcator de 3 tipuri de USB 5 V 9 V si 12 V si incarcatorul original de la telefon. 5V si 9V

| LaurAndreii explică (pentru Bula):

Dar se incarca dupa o linie? sau cand se goleste?

| Bula a răspuns (pentru LaurAndreii):

1. Un acumulator de 50Ah are curent mare de incarcare! Cu curent de incarcare de 5A are nevoie de 11-2 ore pentru incarcare completa (pentru timp mai scurt, curentul va fi si mai mare).

2. Pentu curent de 5A este nevoie de conductor (sarma) cu sectiune minima de 1mm patrati, iar cele doua fire vor fi de cca 2-3 mm impreuna (in cablu).

3. Un incarcator simplu de telefoane nu prea este capabil sa cedeze un curent de 5A. De cate ori curentul de incarcare va fi mai mic, de atatea ori se mareste TIMPUL necesar incarcarii!
Deci, daca aiun incarcator de telefon de 2A, atunci incarcarea va dura o zi intreaga (cca 22-24 ore).

Daca cele de sus nu sunt mentionate in "manualul" primit, respectiv nu are descris nici macar functionarea /indicatia Led-urilor, atunci ai cumparat o "scula" frumos pictata si fabricata... pe vapor. tongue
In acest caz, romaneste, se pare ca ai cam luat teapa.

| LaurAndreii explică (pentru Bula):

Nu am luat teapa chiar are 50k ca nu prea vad ca se descarca asa de repede si in manual zice. utilizati un incarcator original de telefon sau un incarcator de calitate de 5V. in plus l-am luat dupa Emag. https://www.emag.ro/......DHJ432MBM/

| LaurAndreii explică (pentru Bula):

Si in manual scrie daca are 4 becuri aprinse inseamna de la 100-75% si tot asa daca sunt 3 becuri adica inseamna 50-75% deci inseamna ca doar aia de 20.000 mah are 5 becuri care zice 5 becuri aprinse inseamna 100% 4 becuri inseamna 75 si tot asa doar ca asta zice de la 100 la 75. crezi ca am primit teapa? big grin

| LaurAndreii explică (pentru Bula):

Si are si laterna.

| LaurAndreii explică (pentru Bula):

Si bula tu chiar crezi ca e asa de usor sa cauti un acumulator de 50.000 sau de 70.000 foarte greu si doar din china sunt acumulatoarele ca din partea mea imi cumpar un acumulator de masina si rade lumea de mine laughing)

| LaurAndreii explică (pentru Bula):

Omg deci inseamna ca o baterie puternica trebuie lasat 11 ore la incarcat? daca e o linie sau inseamna 12 ore. a atunci nu trebuie descarcat complet dar si atunci merge greu pana se incarca full deci multumesc.

| LaurAndreii explică (pentru Bula):

Daca se incarca greu cum ai spus tu inseamna ca si timpul pana la descarcare creste mult. adica pot incarca de cate ori. cred ca de multe ori nu?

| Bula a răspuns (pentru LaurAndreii):

Deci:
Acumulatorul este ca un sac:
- Daca-l umplii sacul cu grau cu lopata (curent mai mare), atunci vei baga 11 lopeti pana la umplere, din care 1 merge langa. Deci in sac vei avea 10 lopeti de grau, umplut din 10 miscari.
- Daca umplii acelasi sac cu o lingura (curent mai mic), atunci sacul plin va contine tot acelasi cantitate de grau, dar se va umple mai incet (de atatea ori, cate ori lopata este mai mare decat lingura).

Timpul de descarcare depinde de marimea curentului folosit din bateria incarcata.
Bateria are un numar minim de incarcari garantate de fabricant.

| LaurAndreii explică (pentru Bula):

Pai pe aparat scrie 18 W marimea curentului.

| LaurAndreii explică (pentru Bula):

Si daca e minim 1.800 mah la telefon sau cred ca se incarca de mai multe ori zic si eu.

| LaurAndreii explică (pentru Bula):

Pai daca ai o baterie de 50.000 sau de 70.000 nu incarci telefonul o saptamana? sau doua. adica e mare puterea. sau dureaza si o luna fara sa o incarc.

| Bula a răspuns (pentru LaurAndreii):

Durata de incarcare depinde de capacitatea bateriei si de curentul de incarcare.
Curentul si timpul sunt invers proportionali intre ei, iar produsul lor este cantitatea de energie inmagazinata in baterie, la care se adauga si 10% pentru pierderi.

| Bula a răspuns (pentru LaurAndreii):

Ti-am mai scris: curentul de incarcare trebuie sa fie de 5A timp de 11 ore.
Daca curentul de incarcare (pana la 100%) este mai mic, atunci timpul de incarcare este mai lung.
Un incarcator de telefon de 5V nu va ceda NICIODATA curent de 5A in baterie, fiindca n-are cum (din constructie). Ca urmare, si tensiunea indicata de "beculeti" (Led-uri) va fi pe masura.

Ce se poate face?
Trebuie intercalat un Ampermetru intre incarcator si baterie, urmarit curentul de incarcare.
De cate ori curentul real (masurat) de incarcare este mai mic de 5A, de atatea ori va fi mai lung timpul de incarcare.
De exemplu: daca curentul masurat este de 2A, atunci timpul de incarcare complet va fi de 5A/2A x 11 ore.

| Frank51 a răspuns:

Cu încărcătorul din pachet, respectând instrucțiunile happy sau după caz, cu tensiunea înscrisă pe spatele acumulatorului.

| LaurAndreii explică (pentru Frank51):

Nu are doar un fir de USB in manual spune cu incarcatorul de la telefonul original. si am 2 incarcatoare unul care nu e original are 3 tipuri de USB 5V 9V si 12V si incarcatorul de la telefon original care are 5V pana la 9V dar vreau sa stiu ca are 4 lini se incarca dupa golire sau dupa o linie?

| Frank51 a răspuns (pentru LaurAndreii):

Așa cum ți-a spus și bula, cu cât tensiunea este mai mică, cu atât timpul va fi mai mare. Este necesara o tensiune destul de mare ca să încarci eficient, cel mai probabil 12V. Nu contează când îl pui la încărcat, nu trebuie sa fie complet descărcat.

| LaurAndreii explică (pentru cfrtobias):

Ho frate ca stiu doar am intrebat.

| cfrtobias a răspuns (pentru LaurAndreii):

Si eu te-am ajutat

| LaurAndreii explică (pentru cfrtobias):

Doar ca are doar 4 leduri se incarca dupa o linie sau cand se goleste?

| cfrtobias a răspuns (pentru LaurAndreii):

Se incarca o linie si dupa alta si cand se termina curent tot scade iar fix invers