| LanguageMaster a întrebat:

Cum se măsoară capacitatea unei baterii sau unui acumulator?

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Se masoara cu un aparat de masura,o rezistenta si bateria in cauza.

Trebuie sa ai aparat de masura care masoara amperi sau miliamperi curent continuu,deci masori cu cele doua probe, cu acele fire ce vin cu aparatul respectiv.

Rezistenta folosita trebuie sa fie de o anumita marime, cam de capacitatea baterie, de cat curent tine bateria maxim.Pe multe baterii scrie pe ele capacitatea.
Deci trebuie o rezistenta de cati volti este bateria si amperii ce pot iesi din baterie sau miliamperii ce ies aia trebuie sa cunosti tu.Cum am spus la multe baterii scrie pe ele de cati amperi is sau ma.

Daca tu nu cunosti cati amperi are bateria,cat poate tine,atunci trebuie sa afli tu asta.
Stiind cati amperi ies,voltii poti sai masori,ori daca scrie pe baterie deja stii si cati volti are bateria,atunci treci sa testezi.

Cand stii aceste doua masuri, imparti V : A si iti va da o valoare, aia va fi rezistenta sau ohmi.

V:A=ohmi (R) deci cauti o rezistanta cu aceasta valoare.

Cand ai gasit si rezistenta, urmeaza sa faci test.
Bateria trebuie incarcata la maxim.
Ai nevoie si de un cronometru, ce il ai la telefon.

-Conectezi un cablu de la + de la baterie la rezistenta
-Setezi aparatu de masura pe miliamperi curent continuu
- Prinzi cablu rosu de la aparatul de masura de capatul ramas liber de la rezistenta.
-Prinzi cablu negru de la aparatul de masura de bateria la minus.

In acel moment pe ecranu aparatului de masura iti va afisa curentul ce iese din acea baterie.
- Dai drumu la cronometru si lasi asa pana trece o ora.
-Notezi la o ora cati amperi, sau miliamperi sunt la momentu ala.
-Din ora in ora notezi amperii

Acum, bateria respectiva inainte de a incepe ar trebui sa o incarci, sa fie incarcata la maxim.
-O sa citesti prima valoare si aia o notezi, cat iese din bateria prima data.
-continui sa lasi aparatul sa masoare pana cand o sa vezi o citire mai mica decat prima.
-Dupa stiu si eu 2-3-9 ore o sa vezi ca curentul masurat va fi la 70% cat ai masurat prima data, atunci te opresti din masurat.

Mai simplu sa intelegi.Prima data, luam un exemplu, citesti 100mA OK? Continui sa lasi asa si pe fiecare ora vei vedea pe ecran alte cifre, atunci dupa X ore o sa apara 70 ma, atunci te opresti.

Sa zicem ca ai mers asa 9 ore pana cand bateria a ajuns la 70%.Vei inmulti 9 ore la cat ai masurat prima data si vei obtine o valoare X.Aia va fi capacitatea acelei baterii.

Exemplu:9 ore x 100 miliamperi =900 miliamperi, aia este capacitatea acelei baterii.

Cam mult am scris, ar mai fi trebuit sa simplific, dar nu mai stau sa rescriu laughing. Daca intelegi ceva e ok, daca nu asta e, treci si tu mai departem, ori de ai nelamuriri intreaba.

| Frank51 a răspuns:

Wh sau Ah.

Dacă vezi pe o baterie 3000mAh, are o capacitate de 3 Amperi pe oră, sau P=U*I la o tensiune de 5V*3A=15Wh. Cu cât creștem tensiunea, scade curentul, 15Wh=15V*1A. Dacă avem nevoie să transportam un curent mare, e mai bine să creștem tensiunea, ca să nu exagerăm cu curentul, de asta deja si la telefoane este supercharge la 10 si 12V, probabil va crește la 15V pe viitor.