| uvex001 a întrebat:

Vreau sa construiesc un acumulator de 12v cu baterii LiIon 18650 de ex:3, 7V/1850mA cu 3 grupuri inseriate de 6 baterii in paralel, cu BMS 3S si vreau sa aflu cum calculez capacitatea bateriei incarcata(Ah),fiecare grup de celule presupunand ca vor avea 4, 1V dupa incarcare,

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Intai: trebuie sa legi paralel acumulatoare PERFECT IDENTICE, adica noi si din acelasi serie de fabricatie!
In caz contrar, daca bateriile legate paralel sunt diferite, atunci se intampla ca o scurtcircuitare, cu pericol de explozie a bateriilor chiar si la o mica diferenta, curentul din celula cu tensiune mai mare se descarca spre cele cu tensiune mai mica.

Capacitatea grupului de baterii este suma capacitatii celulelor legate in paralel. Daca ai 6 celule de 1850mAh, atunci capacitatea grupului va fi de 11100mAh.
Legate trei grupuri inseriate, tensiunea nominala rezultata va fi de 11, 1V, iar capacitatea de 11100mAh.

| NLS a răspuns:

In principiu, ce a indicat Bula e 100% corect.
Uite aici în detaliu cum poți lucra.
Mai poți adauga un controller BMS, dar cred ca merge și fără.

https://youtu.be/6SL7l2tN3fw?si=WPLxtGIs2-pHEH_5

| Bogatu_Valentin_1968 a răspuns:

La legarea in paralel capacitatea in Ah a Bateriilor se aduna, la legarea in serie, capacitatea tuturor bateriilor ramane aceeasi. Trebuie sa stii cati Ah iti da o singura baterie.