| guleabogdan a întrebat:

Cum se masoara un condensator si pe aparatu de masura in ce sectiune trebuie pus ca sa masoare condesatorul

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Http://yo7kaj.oltenia.ro/......toare.html
Asta daca vrei sa masori un condensator. Daca vrei sa-l verifici, doar, e mai greu. Condensatoarele electrolitice ( alea se strica mai usor) se pot verifica punandu-l pe un ohmmetru. Acul se ridica la o anumita valoare si apoi scade incet spre zero. Atentie! O mana sa fie izolata pentru a nu influenta rezistenta. Condensatoarele uscate daca sunt strapunse conduc curent. Daca sunt stricate fara strapungere pot sa arate ca unul bun. Deci, nu-ti poti da seama.

| K0sti a răspuns:

Daca ai capacimetru la aparat, foloseste-l...
Daca nu, pe ohmetru!
Valoarea, cea care te si intereseaza, nu o poti afla decat pe capacimetru!