| anonim_4396 a întrebat:

Cum se obtine din punct de vedere tehnologic acul de seringa?

1 răspuns:
| Danyelusha a răspuns:

Un ac de seringa este de fapt un tub metalic foarte subtire care are un varf sectionat oblic (bizou) si o baza care se adapteaza la seringa (ambou).

Acele de seringa pot fi clasificate in functie de utilitatea lor si de caraceristicile lor constructive in:

Ace de tip intradermic. Sunt ace scurte, subtiri, si cu bizoul foarte ascutit. Sunt utilizate pentru injectii intradermice.

Ace de tip subcutanat. Sunt ceva mai lungi decat cele intradermice. Sunt utilizate pentru injectiile subcutanate.

Ace de tip intramuscular. Sunt ace lungi, relativ subtiri, cu varf ascutit. Pot avea mai multe dimensiuni. Sunt folosite la injectiile intramusculare.

Ace de tip intravenos:

Sunt ace mai groase. Permit trecerea mai rapida a sangelui prin ac. Daca acul este prea subtire fluxul de sange prin lumenul acului este subtire si incet, si, daca presiunea din vene nu este mai mare exista posibilitatea ca sangele sa coaguleze pe ac. Acul se infunda astfel inainte de terminarea prelevarii, si este necesara alta punctie venoasa si alt ac.

Sunt ace mai scurte decat cele intramusculare. Nu este necesara o lungime prea mare deoarece venele punctionabile sunt vene superficiale iar patrunderea acului in vena este de circa 1 cm.

Sunt ace cu bizoul mai scurt. Cu alte cuvinte planul de sectiune a varfului este mai putin inclinat. Acul nu trebuie sa aiba un bizou prea ascutit pentru a nu perfora vena si pentru ca fluxul sanguin din vena sa partrunda prin lumenul acului. Daca bizoul este prea lung sangele din vena trece mult mai usor pe langa ac decat prin ac.

Ace de tip special (ace de punctie osoasa, ace de punctie ganglionara, ace de punctie sinusala ace de perfuzie cu cateter, ace de perfuzie permanenta s.a.)

Dupa tipul de seringa la care se pot adapta (dupa forma amboului) acele pot fi de tip Record sau ace de tip Luer.

Sterilizarea acelor se face prin fierbere timp de 30 de minute, sau la autoclav, la 1200 Celsius timp de 20-30 minute.
Sunt preferabile acele de unica folosinta.
http://www.microsyringes.com/....../index.php