| Rayyy a întrebat:

Cum se parolează o reţea wireless?

Am un router care generează o reţea la care sunt conectatea două desktopuri şi două laptopuri. Ei bine, aş vrea să adaug un key acestei reţele astfel încât numai cei din familie să o poată accesa.
Cum reuşesc?

2 răspunsuri:
| traveler a răspuns:

Aun router cu wireles.Eu nu folosesc parola deoarece este probabil sa fie sparta si de aceia am optat pentru filtru ip, adica nu se pot loga decat ip urile compurilor trecute de mine in lista din router.Adica ca sa al spargi trebuie antai sa intri in el asa ca daca nu are ip declarat de mine probabilitatea scade mult sa fiu "vizitat" de musafiri nedoriti.Asa am trecut 3 compuri si la cine vreau eu sa dau internet din casa si nu se poate cupla nimeni deoarece ip urile nu prea se repeta. oricum va lucra.Succes

| NuConteazaShinee a răspuns:

Foarte simplu pe cutia de la router trebui sa existe un site de accesat sau de pe cd poti intra pe server-ul router-ului tau si acolo ai si posibilitate de a pune key daca nu gasesti cel mai simplu este sa refaci reteaua si la un momendat te va pune sa pui si un key sau iti vor genera ei un key dar mai mult ca sigur vei putea si tu sa pui un key...