| Samy a întrebat:

Cum se poate face IP de la PC din DINAMIC sa fie STATIC?

Răspuns Câştigător
| Bacalov a răspuns:

1. daca e conectat la o retea locala: start>control panel>network conections>click dr. pe reteua locala>properties>dbl click "tcp-ip">bifezi "use the foll...">la IP scrii ceva de genul:192.168.xxx.xxx (1 gateway: de obicei: 192.168.0.1 (depinde la ce este conectat pc-ul tau)> DNS(depinde de furnizorul tau de net - ti le zic ei) rds:193.231.247.1, rtlc 89(90). xxx. xxx. xxx;
2. daca esti conectat la net cu aloc dinamica a IP-ului, network conections>click dr. pe reteua locala>status> te uiti la setarile automate>urmezi aceeasi procedura, dar nu vei avea net daca furnizorul tau schimba ip-urile, clasa sau DNS-urile.

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Internet Protocol (TCP/IP) Propertis, scimbi IP si DNS din automat cu ce vrei tu, daca ai cu ce.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-ai cum. Eu am scris ce ascris si bacalov, doar ca el a detaliat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Router... foarte simplu dar ai ip static pana la urmatoarea reconectare a routerului la net si daca nu il scoti deloc din priza si nu iti pica netu sau curentu poate tine si ani de zile ( de fapt majoritatea isp schimba fortat ip-urile routerelor o data la 2 luni )