| DEXTER666 a întrebat:

Cum se poate monta un venitlator de carcasa PC direct la priza(220)?

4 răspunsuri:
| BLKZ a răspuns:

Un ventilator suporta maxim 12v, nu 22v. Crezi ca tot ce e electronic merge la priza?

| DEXTER666 explică (pentru BLKZ):

Nu. Nu cred. tocmai din cauza asta am intrebat cum pot face un ventilator de 12v sa il conectez direct la 220 fara PC. Ce sari asa? Am intrebat doar cum se poate face conexiunea. Ma intereseaza o solutie inventiva cum a dat 4ndr33y. daca merge cu transformatorul de la un incarcator de telefon are funda... tu in schimb imi pari cam frustrat... get laid! yolo

| BLKZ a răspuns (pentru DEXTER666):

Ai vazut macar care e output-ul unui incarcator? Spre exemplu, unul Samsung scoate abia 4.75v, insemnificativ pentru un ventilator, atata timp cat el functioneaza doar cu 5, 7 si 12 v(evident, sunt si altele care lucreaza la un voltaj diferit, dar se gasesc foarte greu pe la noi). Sunt incarcatoare care scot si mai mult, dar trebuie sa fii atent si la voltaj.

| 4ndr33y a răspuns:

Se poate daca il faci tu manual, cu transformator. Ventilatoarele de PC functioneaza la 12V daca vrei cablu separat pe care sa-l bagi in priza trebuie sa il faci printr-un transformator gen incarcator de telefon