| anonim_4396 a întrebat:

Cum se pune o placa video in pc? O scot pe cea veche, o pun pe cea nou si e numai buna de rulat cu ea sau mai trebuie sa-i fac si alte configurari la pc ca sa mearga?

Răspuns Câştigător
| johnnyboby a răspuns:

Inainte de a monta noua placa video dezinstaleaza driverul de la placa video veche ..inchizi calculatorul scoti placa veche o montezi pe cea noua. pornesti calculatorul apoi bagi CD-ul si instaleaza noul driver cu care a venit placata video noua sau il poti lua de pe siteul oficial....mare grija cum scoti placa are o cheita de plastic care trebuie indepartata ca sa poti extrage placa video

4 răspunsuri:
| matrix100 a răspuns:

Mai trebuie driver-ul pentru placa video noua. e o problema de soft

suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuie sa mai instalezi driverul pentru noua placa

| valentin75 a răspuns:

Salut! Vezi ce slot ai la placa video, nu se scoate ca o memorie, poti avea anumite cleme... care blocheaza placa (sa nu o poti scoate), vezi sa nu le rupi. Dupa ce ai scos veche placa o poti monta pe cea nou, trebuie sa fie compatibila cu slotul de pe placa ta de baza. Daca este compatibil se monteaza (se prinde in pozitia in care era vechea placa) vezi sa fie bine montata in slotul pci/agp (depinde ce ai). Trebuie sa instalezi si driverul pentru ea; intri pe pagina producatorului placii video si iti iei de acolo driverul, vezi sa fie bifat sistemul tau de operare cand il iei (acceasi biti... acelasi sitem); ori poti instala Driver booster, Driver slim ca sa nu mai cauti. Folosesti aceste softuri speciale pentru instalare si update de drivere.