| tonic11 a întrebat:

vreau sa stiu si eu o chestie:eu am o placa video Ati Radeon HD 4650. Bun de craciun o sa-mi iau o placa Ati Radeon HD 6750 ca sa imi mearga mai bine jocurile mai noi. Cand imi cumpar placa fac in felul urmator:
1)Scot placa veche
2)Bag placa noua
3)Instalez placa cu CD-ul de instalare

Sper ca e bine asa cum trebuie sa fac, daca mai trebuie ceva de facut va rog la acesti trei pasi va rogsa imi spuneti. Acum dupa ce am facut pasii astia trei trebuie sa dezinstalez jocurile mele care inainte mergeau sacadat (din cauza vechii placi) sau sa le las asa si o sa mearga mai bine jocurile?

9 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Este recomandat sa repui windows-ul cu totul. Cat despre drivere, sa nu le pui pe cele de pe cd. Descarca-le pe cele de pe site-ul ati

| Intruder19 a răspuns:

Nu trebuie sa reinstalezi windowsul.Folosesti driver sweeper si iti sterge vechiul driver in totalitate, dupa scoti placa veche, introduci placa noua si instalezi driverele.

| S3c0ndSh0t a răspuns:

Prietenul meu.Sa nu iti faci prea multe vise. Daca iti iei alta placa video nu tine doar de chestia asta.Trebuie a spui ce placa de baza ai processor cata memorie RAM ai si hdd-ul de cat este. Daca nu spui chestiile astea s-ar putea sa te simti prost cand cumperi placa si sistemul sa nu o suporte.Si trebuie sa spui ce sursa ai (ATI Radeon HD 6750 consuma foarte mult). Daca nu ai sursa buna o sa se aleaga prafu de placa video.Te rog reformuleaza intrebarea

| tonic11 explică (pentru S3c0ndSh0t):

Am placa AMD Athlon(tm) II X2 245 Processor 2.90 GHz, 4 Gb RAM iar HDD nu stiu cat am...

| S3c0ndSh0t a răspuns (pentru tonic11):

Nu se merita sa iei placa video.Procesorul sigur va ceda si risti sa ramai fara sistem.Si SURSA?

| PrOx a răspuns:

Jocurile le lasi asa pentru ca nu au nici o legatura jocurile cu placa cea noua doar ca vor merge mai bine.

| TONY5 a răspuns:

Le lasi asa. daca au fost instalate bine vor merge fara probleme.Singura chestie sa instalezi bine draiverele noi placi video.dar inainte sa le dezinstalezi pe ale celei vechi.happy

| VallyGL a răspuns:

Reinstalezi windowsu cu cea veche si cand ajungi la instalarea placii inchizi pc si pui placa cea noua si instalezi driveru-l daca l-ai instala pe cel vechi nu s-ar suprapune peste cea veche si s-ar putea strica

Funda!love struck

| SerbanSnake a răspuns:

Rebaga windowusul cel mai bine, o poti fac punanad placa cea noua, si sa bagi windowsul mai apoi instaland drivere programe etc.