| HTH a întrebat:

Cum trebuie formatat un stick, ca sa fie recunoscut de playerul auto? Nu mai stiu. Fat32 sau Ntfs?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Incearca cu FAT32, poate vei avea noroc si playerul il va citi.
Daca nu, sunt programe de formatare /partitionare pentru stick-uri USB, dar cu FAT vei avea doar o paritie de 2 Gb, restul de 6 Gb nefolositi.
Mai ai varianta sa cauti un stick de 1-2 Gb, mai vechi (multi mai au asa ceva in sertarewinking ).

4 răspunsuri:
| ToANewUnderstanding a răspuns:

Fat 32.
Ntfs este pentru partitiile windows.

| HTH explică (pentru ToANewUnderstanding):

Multumesc. Nu mai stiam sigur si mi-e lene sa fac doua drumuri laughing

Bula
| Bula a răspuns:

Preferabil FAT simplu (max. 2 Gb), care e interpretat de orice usb player.
FAT32 nu este recunoscut de unele playere simple, iar NTFS de aproape nici unul (fiind sistem inventat doa pentru Windows).

| HTH explică (pentru Bula):

Stickul este de 8Gb. Varianta FAT simplu nu exista din ce vad. Doar NTFS, FAT32 si exFAT. As inclina spre FAT32, care e by default.