| andrefrancais a întrebat:

Daca am 3, 87gb de ram sa pun win 32 bit sau 64 bit?

12 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

64 intodeauna

| LPCTSTR a răspuns:

Informația legată de RAMi este total irelevantă.
Arhitectura sistemului tău contează, nu RAMii.

| Sn4k3 a răspuns:

| GanduriDeCafea a răspuns (pentru LPCTSTR):

Instaleaza windows pe 32 bit pe un sistem cu 8 8/16 GB RAM si vezi daca este irelevant sau nu.

| GanduriDeCafea a răspuns:

1. Depinde ce configuratie are pc-ul tau per total si ce windows doresti sa instalezi.
2. Daca vrei sa faci upgrade la ram pe viitor pune pe x64.

| GanduriDeCafea a răspuns (pentru LPCTSTR):

Un raspuns oficial la irelevanta despre care vorbesti : https://support.microsoft.com/ro-ro/help/15056/windows-7-32-64-bit-faq

| NLS a răspuns:

Ce vrea CookieDog sa spuna e ca trebuie sa ai procesor ce suporta x64, daca vrei Windows pe 64 biti, dar cam orice procesor mai nou de 2008 are functia asta.

Poti pune Windows x64 desi nu o sa fie nici o diferenta, x86 ar merge exact la fel pe cantitatea aceea de RAM.

Daca ai avea sub 2GB, atuni nu merita x64.
Daca ai avea 6 sau mai mult, atunci e nevoie de x64 pentru ca sistemul sa poata adresa toata cantitatea de RAM.

| LPCTSTR a răspuns (pentru GanduriDeCafea):

La felul în care o spunea el părea că se bazează numai pe RAMi și nu pe procesor.
Uoh, my bad, de unde să știu că el nu știe dacă sistemele pe 32 biți suportă 4 GB de RAM.

| MaziluHDGAMMING2009 a răspuns:

Poti pune si 32 si 64.Recomandat ar fi pe 64.

| andrefrancais explică (pentru LPCTSTR):

Dar daca am procesor Intel i3 si hdd 1tb?

| LPCTSTR a răspuns (pentru andrefrancais):

Irelevantă partea legată de HDD.
Procesorul contează cel mai mult.
Dar de ce nu te documentezi tu ca să nu mai pierzi timpul altora?

| Al3x998 a răspuns:

64 bit.