| YooCata a întrebat:

Daca am la calculator procesor Intel dual core si vreau sa il schimb trrebuie neaparat sa fie tot dual core? sau se potrivesc si altele... daca da care sunt acelea :]

Răspuns Câştigător
| Pimpux a răspuns:

Depinde ce socket are placa de baza. Procesoarele sunt facute in asa fel incat sa fie compatibile cu placa de baza. daca procesorul este pentru socket - cat e placa ta de baza - atunci nu e problema, poate fi de oricare.

3 răspunsuri:
| mnopqr a răspuns:

Sigur ca nu big grin. Poate fi si quad-core sau six-core. Dar trebuie sa te asiguri de compatibilitatea acestuia cu celelalte componente(placa de baza). Nu te grabi sa-l schimbi singur si ia legatura cu un cunoscator ca altfel iei procesoorul si nu e compatibil cu placa de baza de unde => ca dai bani degeaba pe ceva ce nu vei putea folosi.
Bafta!

| ombladon a răspuns (pentru mnopqr):

In primul rand rebuie sa asigura compatibilitatea cu buzunarul laughing

| xToTheZx a răspuns:

Nu se potrivesc.Ti se poate arde placa de baza.