| anonim_4396 a întrebat:

Dacă am o camera de supraveghere cu lentila de 2.8 mm și deschidere orizontala de 90°-100° grade ce suprafață filmeaza?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Camera filmeaza pana la limita de vedere.
Intensitatea luminii nu se masoara in metrii.

| mihai69 a răspuns:

Depinde de distanța la care este așezată.

| NLS a răspuns:

Apertura (deschiderea maxima a diafragmei) f/2.8 nu influenteaza cu nimic suprafata ce poate fi cuprinsa.

Unghiul ce poate fi cuprins se cunoaste (ai spus 90°-100°), asa ca mai depinde doar de distanta la care asezi camera fata de obiectivul de supravegheat.

Ca sa intelegi:
taie 2 bucati de sarma cu lungimea de 1m.
prinde doua capete impreuna, si deschide-le la 90 sau 100°, in asa fel incat sa formezi un triunghi dreptunghic.

Apoi taie bucati de 2m, si vezi ce distanta se formeaza intre cele doua laturi (catetele).

https://i.imgur.com/fYqHpgM.png

| Ciovy a răspuns:

Adică cum la ce distanta?

Răspuns utilizator avertizat