| FuckingContra a întrebat:

Daca am o placa de baga DDR2 si imi iau rami si placa video DDR3 o sa porneasca calculatorul?

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ramii trebuie sa aiba si frecventa ca cea a placii de baza. Placa video va merge dar nu o vei putea folosi la putere maxima.

| OnuOnulică a răspuns:

Nu.

| suffarstar a răspuns:

Poti pune si placa video DDR5, nu are treaba. Ramii trebuie sa fie neaparat DDR2.

Răspuns utilizator avertizat
| CR1571XD a răspuns:

Ar trebui sa mearga, doar ca este pare o placa video foarte puternica pentru acea placa de baza, mai ales ca este o generatie mai veche, fara PCI-E 2.0. Conteaza si restul configuratiei este drept, pentru atingerea performantelor maxime ale placii video si pe ce monitor va fi utilizata.
In schimb ram-ul nu este compatibil.

| fredow a răspuns:

Rami nu sunt compatibili, dar placa video da

| FuckingContra explică (pentru fredow):

Ok, si daca am rami si placa de baza DDR2 si placa video DDR3 o sa mearga atunci?

| Salontanul a răspuns (pentru FuckingContra):

Da. Merge.