| DavidSuperMoto a întrebat:

Daca am procesor Intel Core i7 4790 3. 6GHz si o placa video AMD Radeon HD 6850 OC 1 gb gdr5 cum se v-a comporta la gaming? Ar face bottleneck? ( Va rog sa raspundeti daca stiti mai multe despre bottleneck nu doar dupa presupuse ) Mersi!

Răspuns Câştigător
| bortanradu a răspuns:

Nu ar fi un mare bottleneck. Totusi, iti recomand o placa video mai puternica. Pentru gaming, setup-ul tau e pe invers. Ar trebui un procesor mediu gen i5 si o placa video puternica. Tu ai un procesor foarte puternic si o placa video medie. Daca inca nu ai piesele cumparate, iti recomand sa iti cumperi un Intel Core i5 4690K, perfect pentru gaming la un pret foarte bun, si o placa video (eu prefer Nvidia pentru ca nu se incalzesc asa de mult si consuma mai putin curent ca AMD) Nvidia GTX960 sau GTX970 si ar fi un monstru pentru gaming.

3 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Vrei sa stii ce cred eu?
Eu cred ca tu habar nu ai ce inseamna bottleneck pentru ca daca stiai, nu punteai intrebarea asta tampita.
Nici un Intel g3220(de 250 lei) nu limiteaza prea mult placa aia video, ca si idee.

| DavidSuperMoto explică (pentru sltlp):

Pai na cam de asta intreb pe TPU pentru ca nu stiu, si incerc sa ma documentez... dar na,.

| Jipa95 a răspuns:

Ai procesor bun, placa video te trage grav in jos. Iti recomand sa o schimbi cu una mai performanta. ( asta daca nu ai pretentii la jocuri precum AC unity, COD AW, FC4, etc )