| Ravenclaw a întrebat:

Daca ar fi sa aleg dintre o placa video AMD Radeon HD6450, 2048MB, GDDR3, DVI, HDMI, si una nVidia GeForce GT610, 2048MB, GDDR3, 64bit, HDMI, ce ar fi mai bun (pentru gameing).

PS: nu se pune problema de compatibilitate cu sistemul meu, amandoua sunt compatibile)

Răspuns Câştigător
| Freddie23 a răspuns:

Nici una nu e buna pentru gaming!
Nu serios! tu vrei jocuri cu 64bit?
Alege o placa video cu macar 128bit, daca nu te tine bugetul pentru 256bit.
Memoria efectiva pe care o are placa video, dupa parerea mea, este mai putin importanta decat viteza. Adica eu consider ca mai bine placa video are 1gb ram memorie cu un bus de 128bit decat 2gb cu 64bit.
Sincer sa fiu nici nu stiu pentru ce se fac placile astea, pentru ca viteza lor este atat de mica incat nu v-or procesa fluent niciodata un joc care sa ceara 2Gb memorie.
Ca sa-ti fac o comparatie e ca si cum ai cara o tona de pamant cu tractorul - faci un singur drum intr-o ora! Dar aceeasi tona de pamant daca-l urci in BMW, faci 3 ture in jumatate de ora.

Asa si cu placile astea... te bucuri ca are multa memorie dar e lenta si nu te ajuta la nimic.

Cat despre AMD vs Nvidia, adisala bate campii cu rezistenta lui in timp. Nu le poti compara ca longevitate, pentru ca ambele sunt la fel; am placi video ATI/AMD si Nvidia de 10 ani care inca merg.
Eu as merge pe mana celor de la AMD, pentru ca ai updateuri lunare, au pretul intotdeauna ceva mai bun, si poate fi ceva mai silentioasa decat o placa nVidia.

| Ravenclaw explică (pentru Freddie23):

You have all my thanks and respect. *highfive*

| Me2 a răspuns (pentru Freddie23):

Aici am de obiectat ceva, exista un joc anume care la very high iti cere aproape 2 gb (1.6) = gta iv

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat