| Popescu_Cristi_1999_DTX7 a întrebat:

Daca cineva îți dă o poza pe messenger și înainte sa o trimită da la editare și acoperă(gen graffiti) unde e scris undeva ceva poți vedea ce e scris acolo?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu poti.
Poza electronica trimisa prin Messenger (in format jpg) nu contine mai multe straturi, ca picturile de ulei, deci nu se pot indeparta pe rand.
Totusi, exista poze intermediare in mai multe straturi (facute cu programe de editare) care se pot trimite prin Messenger, daca nu depasesc marimea maxima admisa (25Mb?), dar este nevoie de programul identic si versiunea asemanatoare pentru a se putea prelucra in continuare, "pe straturi". De fapt, aceste "straturi" sunt tot poze intermediare, care sunt in format RAW (intreg, necompimat) si se pot combina pe parcursul editarii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu poti

| Zuzu1991 a răspuns:

Evident ca NU
cuvantul GRESIT in intrebarea ta e "acopera"
o poza digitala NU e o poza fizica, unde, ca sa ascunzi ceva il acoperi cu vopsea si apoi poti sa scoti vopseaua, intr-o poza digitala nu exista "acoperire" ci... INLOCUIRE, chiar daca in Photoshop el face o acoperire si layer-ul de, dedesubt inca mai exista, totusi, cand o exporta ca imagine si nu ca proiect photoshop atunci chestia se inlocuie si nu mai exista layer-e

| GPA a răspuns:

Nu poți face acest lucru, poza este deja editată. Pentru că nu poți distinge ce este acoperit (blurat), nu ai posibilitatea de-a folosi niciun instrument din Photoshop pentru a "ghici" caracterele din spatele blurului. Nu poți face nimic în această situație.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da-mi poza si o sa încerc sa editez

| Andrei007007 a răspuns:

In general cand o poza este editata nu o mai poti re-edita, este ca si cum tu incerci sa calatoresti in timp sa vezi cum arata poza inainte. Daca vrei o explicatie mai stiintifica pentru asta, o poza contine niste biti in spate, acei biti sunt scrisi, rescrisi de fiecare data cand poza este modificata de cineva, daca sa zicem tu adaugi un pixel pe poza cu ajutorul unui editor de poze, atunci si codul din spate este rescris.